,

Bacopa Monnieri – najbardziej imponujący naturalny nootrop

Bacopa Monnieri – najbardziej imponujący naturalny nootrop

Bacopa monnieri, powszechnie określana jako Bacopa, jest rośliną używaną od tysięcy lat w medycynie ajurwedyjskiej. W Indiach nazywany jest również brahmi. W ostatnich dwóch dekadach wiele roślin ajurwedyjskich, takich jak Ashwagandha, Brahmi i Gotu Kola, okazało się skutecznych nie tylko w klasycznych książkach Ajurwedy, ale także w badaniach naukowych; w szczególności ekstrakt okazał się równie skuteczny jak niektóre leki na receptę.

POTENCJALNE KORZYŚCI

Niektóre z zalet Bacopa (zarówno według badań naukowych, jak i niepotwierdzonych doświadczeń) to:

– Działa neuroprotekcyjnie [1] i znacznie poprawia przyswajanie i zachowanie wspomnień. [2]
– Zwiększa również syntezę acetylocholiny i sprzyja neurogenezie poprzez zwiększenie aktywności BDNF i NGF [3]
– Ma działanie anksjolityczne [4], przeciwdepresyjne [5] i przeciwstresowe. [6]
– Jest przeciwutleniaczem i zwiększa długość życia w badaniach na zwierzętach. [7]
– Ma działanie przeciwzapalne [8] i kardioprotekcyjne. [9]
Bacopa może również pomóc osobom z padaczką [10], a także dzieciom z ADHD. [11]
– Uspokajające działanie Bacopa jest prawie zawsze na pierwszym planie, chociaż anegdotyczne doniesienia pokazują, że efekt ten występuje najsilniej na początku i ma tendencję do zanikania po miesiącu (lub dwóch) konsekwentnego stosowania. W rzeczywistości badania wykazały, że szczytowy efekt nootropowy Bacopa jest widoczny po dwóch miesiącach [12] i staje się silniejszy w miarę upływu czasu, podczas gdy działanie przeciwlękowe jest zwykle odczuwalne już od pierwszej dawki.

RAPORTY ANEGDOTYCZNE

Zanim przejdziemy do specyfiki Bacopa, przyjrzyjmy się niektórym anegdotycznym doświadczeniom w społeczności nootropów, aby lepiej zrozumieć, jak to działa u zdrowych osób poza laboratorium.

“Moje pierwsze doświadczenie nootropowe i było dobre. Zauważyłem ostre skutki obniżenia lęku, aw ciągu kilku miesięcy zauważyłem wzmożoną pamięć. To niesamowite zioło jest na tyle subtelne, że czuję się normalnie, ale na tyle zauważalne, że odczuwam mniejszy stres i niepokój. Nawet nie zdawałem sobie sprawy, jakie to wspaniałe, dopóki nie wyszedłem z tego i zacząłem odczuwać mój zwykle zwiększony niepokój. To nie było ostre uczucie „Wow, czuję się taki spokojny”, bardziej jak spokój w tle. Jakby ściszyć niepokój o kilka stopni. Patrząc wstecz, przez 6-7 miesięcy, kiedy go używałem, byłem w znacznie lepszym miejscu psychicznie.”

Więc biorę Bacopa Monnieri od około miesiąca w tym momencie. […] Spróbuję wyjaśnić swoje dotychczasowe doświadczenia.
Słyszałem, że efekty pamięciowe pojawiają się po co najmniej 8 tygodniach, ale odczuwam dość znaczące zmiany w mojej zdolności przypominania sobie wydarzeń, które miały miejsce w ostatnim miesiącu. Poprawiła też jakość tych wspomnień. To bardzo fajny efekt, który jest bardzo ceniony, ponieważ czuję, że jeśli wytrzymam przez kolejny miesiąc, moja pamięć znacznie się poprawi.
Innym efektem, który miał, a którego nie spodziewałem się, było to, że sprawiło, że stałem się całkowicie apatyczny. Do wszystkiego. Nauka, czytanie, muzyka, cokolwiek. Jestem zupełnie nieostrożny we wszystkim, a moja motywacja do robienia rzeczy jest bardzo niewielka. Ale kiedy zaczynam coś robić, nie chcę przestać. Miało to głęboki wpływ na moją uwagę. Nie wiem, czy uwaga jest spowodowana apatią, czy coś, ale uwaga jest kolejnym aspektem, który lubię w Bacopie. Również z powodu apatii mój niepokój jest minimalny w każdej sytuacji. Całkowicie mam takie podejście. Bardzo to doceniane, ponieważ byłem bardzo nadpobudliwy.
To uczyniło mnie bardzo spokojnym, pogodnym i autentycznie beztroskim. […]

Pierwszy miesiąc: W przeciwieństwie do anegdotycznych doniesień, zdecydowanie czułem, jak kopie bakopa. Działa prawie jak łagodny środek uspokajający i zdecydowanie przeciwlękowy. Czułem się spokojny, wyluzowany i nieostrożny. […] Wiele wstępnych doniesień mówi o senności i rozstroju żołądka. Chociaż Bacopa początkowo sprawiała, że ​​byłem senny, mogę wymyślić tylko bardzo specyficzne przypadki rozstroju żołądka, które z łatwością mogły wynikać z tego, co jadłem tego dnia. Poza tymi łagodnymi efektami Bacopa nie było zbyt wiele w pierwszym miesiącu.
Drugi miesiąc i teraz: przez cały okres przyjmowania Bacopa nieustannie testowałem swoją pamięć, aby sprawdzić, czy poprawia się. […] Szczerze mówiąc, bardzo trudno jest zmierzyć, ile pamiętam, a ile nie. Ale mogę powiedzieć, że kiedy ludzie pytają mnie, czy pamiętam coś, co powiedzieli w poprzednim tygodniu, bardziej prawdopodobne jest, że odpowiem pozytywnie. Jestem też bardziej świadomy tematów rozmów, ponieważ potrafię powiązać przebieg rozmowy z jednego tematu na inny. Można przypuszczać, że moja natychmiastowa pamięć robocza znacznie się poprawiła. […] Anksjolityki Bacopa również miały dobry wpływ na moje życie. Mniej denerwują mnie interakcje społeczne, zwłaszcza z kobietami lub rozmowy kwalifikacyjne. Doszło do tego, że naprawdę nie obchodzi mnie, co myślą o mnie ludzie, których nie znam. […]
Jednym z najbardziej satysfakcjonujących i widocznych efektów, które odczuwam dzięki Bacopa, jest zwiększenie uwagi. Mam bardzo mocną kontrolę nad tym, co robię. Ułatwiło czytanie i naukę. Potrafię siedzieć i zakochać się w książce. Nienawidziłam czytać przed Bacopą. Uwielbiam to teraz. […]”

PAMIĘĆ I UCZENIE SIĘ

Bacopa jest prawdopodobnie najbardziej znana ze swojej zdolności do poprawy pamięci i zdolności poznawczych u myszy. [13] U ludzi przekłada się to najwyraźniej na lepszą konsolidację wspomnień w pamięci długotrwałej. [14]

Pod tym względem bakopa cieszy się podobnym zainteresowaniem (w czasopismach akademickich), jak bardziej popularne i powszechnie znane ziołowe wzmacniacze funkcji poznawczych, takie jak miłorząb.

W dalszej części zajmiemy się neurotransmiterami, w szczególności serotoniną i acetylocholiną, które mają odpowiednio działanie przeciwstresowe i prokognitywne. Podobnie jak w przypadku innych nootropów ziołowych, ich mechanizm również opiera się na właściwościach adaptogennych lub obniżaniu stresu (jest to omówione poniżej, z perspektywy „cytokin”, naturalnych czynników zapalnych organizmu).

Chociaż nie tak wyraźna, jak wpływ na pamięć długotrwałą, może być również przydatna do pamięci krótkotrwałej, koncentracji, skupienia, motywacji i tym podobnych. Badania kliniczne wykazały, że jest skuteczny w walce z ADHD [15]. Inne badanie doprowadziło do takich samych wniosków [16]. Jest to szczególnie zachęcające dla tych, którzy chcą trzymać się z daleka od Adderall, Ritalin i innych wyborów farmaceutycznych oraz innych wyborów, które mogą być bardziej zrównoważone i mniej obciążające psychikę.

WPŁYW NA STANY ZAPALNE

Zapalenie, podobnie jak utlenianie, jest zbyt często przedstawiane w prasie i prawie nigdy w świetle, które rzucałoby prawdziwy wgląd w jego wartość; stopniowo społeczeństwo traci zainteresowanie szumem i wpada w bardziej konserwatywne wody. Pomimo sceptycyzmu bakopa ma realne i imponujące właściwości przeciwzapalne [17]. Te właściwości przeciwzapalne są ściśle związane z jej działaniem przeciw otępieniu, które jest tak silne jak kurkumina, i podobnie jak kurkumina może otworzyć drogę w badaniach nad chorobą Alzheimera dla silniejszych półsyntetycznych pochodnych.

Cytokiny to związki, które organizm uwalnia w odpowiedzi na stres lub infekcję i chociaż pomagają kontrolować niektóre choroby, mogą szybko doprowadzić do niekontrolowanego stanu zapalnego. Wiele ziołowych nootropów działa częściowo poprzez regulację tej niekontrolowanej „pętli” negatywnego sprzężenia zwrotnego. Chociaż prawdopodobnie nie jest tak silna jak kurkumina, istnieje kilka badań i książek podsumowujących wpływ bakopy na stan zapalny.

PADACZKA

W wielu badaniach wykazano, że jest tak samo skuteczny jak zwykłe leki przeciwpadaczkowe. Jest to prawdopodobnie związane z jego efektem jako modulatora GABA [18], chociaż nie można wykluczyć bezpośredniej modulacji glutaminianu jako czynnika przyczyniającego się. [19]

STRES OKSYDACYJNY

Efekt antystresowy może być bezpośrednio związany ze zdolnością antyoksydacyjną, jak sugerują dowody [20]. Chociaż antyoksydanty są zabijane w mediach, ważne jest, aby w przypadku braku rygorystycznych testów ORAC (zdolność do niszczenia wolnych rodników) rozpoznawać, kiedy dana żywność lub suplement wykazuje obiecującą aktywność [21]. Miłorząb, bacopa, kurkuma i imbir mają tutaj potencjał. Możesz sprawdzić oceny przeciwutleniaczy i przeciwzapalnych kurkumy i imbiru, aby uzyskać ogólne pojęcie o ich mocy.

SEROTONINA I BDNF

Oprócz jej szerokich właściwości przeciwutleniających, być może najlepiej zbadane mechanizmy Bacopa koncentrują się na serotoninie [22] [23]. Wykazano, że w zwierzęcym modelu depresji zwiększa się aktywność transportera serotoniny (SERT) i zwiększa neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego (BDNF) [24]. Siłę efektu BDNF potwierdzają badania badające zdolność bakopy do znacznej poprawy wzrostu i przeżycia dendrytów i aksonów: delikatnych, wrzecionowatych struktur umożliwiających komunikację między neuronami.

DOPAMINA I GLUTAMINIAN

Chociaż wiadomo, że bakopa przywraca funkcję dopaminy [25] i, jak wspomniano powyżej, również glutaminian, nadal nie jest jasne, w jakim stopniu czynniki te wpływają na jej nootropowe właściwości. Acetylocholina, serotonina, przeciwutleniacz i (o czym wspomnimy później) właściwości układu sercowo-naczyniowego, pod tym względem prawdopodobnie przewyższają dopaminę i glutaminian.

ZDROWIE FIZYCZNE

Bacopa Monnieri jest zaangażowana w zwiększanie specyficznie mózgowego przepływu krwi, niezależnie od ogólnego ciśnienia krwi [26], może również obniżać ciśnienie krwi (zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe) niezależnie od tętna [27] poprzez uwalnianie tlenku azotu – cząsteczki, która pomaga komórkom komunikować się z siebie nawzajem – od śródbłonka.

Bacopa ma również działanie kardioprotekcyjne, aw badaniach wykazano, że chroni przed kilkoma substancjami kardiotoksycznymi, takimi jak izoprotenerol. [28] i może mieć działanie ochronne w przypadku codziennych czynności kardiotoksycznych, takich jak palenie. picie i przyjmowanie używek.

Chociaż badano go przede wszystkim w przypadku uszkodzenia nerek związanego z opiatami (morfiną) (gdzie okazało się, że jest skuteczny [29]), może on służyć u osób zdrowych jako ogólny środek tonizujący w nerkach.

PRZECIWWSKAZANIA

Ze względu na jej aktywność cholinergiczną osoby ze stwierdzonym zaburzeniem nastroju powinny podchodzić do bakopy z dużą ostrożnością. Wysokie poziomy acetylocholiny były nawet używane u myszy laboratoryjnych do symulacji cech dwubiegunowych i granicznych [30].

Bacopa ma silny wpływ stymulujący na tarczycę. Dlatego osobom ze stwierdzonymi chorobami tarczycy zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed rozważeniem zastosowania bakopy.
Jak wspomniano wcześniej, wiadomo, że gromadzi metale ciężkie. Obecnie większość dostawców nootropów ma certyfikaty analizy i nie jest to poruszane.

WNIOSKI KOŃCOWE

Chociaż początkowe działanie uspokajające bakopy może być częściowo zrównoważone naturalnymi substancjami energetyzującymi, takimi jak żeń-szeń, kakao lub mleczko pszczele, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem tak agresywnej kuracji. Zamiast tego zdecydowanie zaleca się po prostu obniżenie dawki, szczególnie przy stosowaniu 50% ekstraktu, który niektórzy ludzie mogą uznać za zbyt intensywny.

Dawkowanie zależy od rodzaju posiadanego ekstraktu, zazwyczaj 50% ekstrakt przyjmuje się 300 mg raz lub dwa razy dziennie, podczas gdy 20% ekstrakt jest przyjmowany w ilości 500-650 mg dwa do trzech razy dziennie. Zwykle przyjmuje się go z jedzeniem.

Dobra wiadomość jest taka, że znaczna część nootropowego działania bakopy ma charakter kumulacyjny. Chociaż pełne efekty może zająć od czterech do sześciu miesięcy, nadal można zaobserwować umiarkowane efekty po przejściu na niższą dawkę po zaledwie dwóch miesiącach. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy jest łączone w dłuższej perspektywie z innymi wysoce skutecznymi i synergicznymi suplementami. Możesz np. brać Bacopę przez jedno lato, po czym całkowicie z niej zrezygnować i nadal teoretycznie zachować niektóre z jego nootropowych właściwości.

REKLAMA 

 

EKSTRAKT Z BACOPA MONNIERI w proszku dostępny w sklepie ekstrakty.com

 

LITERATURA CYTOWANA

1.Neuroprotective role of Bacopa monniera extract against aluminium-induced oxidative stress in the hippocampus of rat brain (2006)
2, 14.Chronic Effects of Brahmi (Bacopa monnieri) on Human Memory (2002)
3.Bacopa monnieri and L-deprenyl differentially enhance the activities of antioxidant enzymes and the expression of tyrosine hydroxylase and nerve growth factor via ERK 1/2 and NF-κB pathways in the spleen of female wistar rats. (2013)
4.Anxiolytic activity of a standardized extract of Bacopa monniera: An experimental study. (1998)
5.Antidepressant-like effects of methanolic extract of Bacopa monniera in mice (2015)
6.Antistress effects of bacosides of Bacopa monnieri: modulation of Hsp70 expression, superoxide dismutase and cytochrome P450 activity in rat brain. (2002)
7.Bacopa monnieri promotes longevity in Caenorhabditis elegans under stress conditions (2015)
8.The Ayurvedic plant Bacopa monnieri inhibits inflammatory pathways in the brain. (2016)
9, 28.Cardioprotective Effect of Bacopa monneira Against Isoproterenol-Induced Myocardial Necrosis in Rats (1997)
10, 19.Decreased glutamate receptor binding and NMDA R1 gene expression in hippocampus of pilocarpine-induced epileptic rats: neuroprotective role of Bacopa monnieri extract. (2008)
11, 15.An open-label study to elucidate the effects of standardized Bacopa monnieri extract in the management of symptoms of attention-deficit hyperactivity disorder in children. (2014)
12.Effects of a Standardized Bacopa monnieri Extract on Cognitive Performance, Anxiety, and Depression in the Elderly: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial (2008)
13.Effect of bacosides, alcoholic extract of Bacopa monniera Linn. (brahmi), on experimental amnesia in mice (2004)
16.A Randomized Controlled Trial Investigating the Effects of a Special Extract of Bacopa monnieri (CDRI 08) on Hyperactivity and Inattention in Male Children and Adolescents: BACHI Study Protocol. (2015)
17.The Ayurvedic plant Bacopa monnieri inhibits inflammatory pathways in the brain. (2016)
18.Decreased GABA receptor in the cerebral cortex of epileptic rats: effect of Bacopa monnieri and Bacoside-A. (2012)
20.Antistress effects of bacosides of Bacopa monnieri: modulation of Hsp70 expression, superoxide dismutase and cytochrome P450 activity in rat brain. (2002)
21.Bacopa monnieri as an Antioxidant Therapy to Reduce Oxidative Stress in the Aging Brain. (2015)
22, 23.Bacopa monniera leaf extract up-regulates tryptophan hydroxylase (TPH2) and serotonin transporter (SERT) expression: implications in memory formation. (2011)
24.Chronic Administration of Bacopa Monniera Increases BDNF Protein and mRNA Expressions: A Study in Chronic Unpredictable Stress Induced Animal Model of Depression (2014)
25.Neuroprotective potential of Bacopa monnieri and Bacoside A against dopamine receptor dysfunction in the cerebral cortex of neonatal hypoglycaemic rats. (2013)
26.Bacopa monnieri increases cerebral blood flow in rat independent of blood pressure. (2013)
27.Bacopa monnieri and its constituents is hypotensive in anaesthetized rats and vasodilator in various artery types. (2011)
29.Beneficial effects of Bacopa monnieri extract on opioid induced toxicity (2016)
30.Modeling bipolar disorder in mice by increasing acetylcholine or dopamine: chronic lithium treats most, but not all features. (2015)
Poznaj autora / nootraveller

Natura eksperymentatora. Poszukiwacz nowości. Fan niesztampowości.

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie upubliczniony.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>