,

Noopept – neuroprotekcyjny dipeptyd o właściwościach regenerujących na pamięć i koncentrację uwagi

Noopept – neuroprotekcyjny dipeptyd o właściwościach regenerujących na pamięć i koncentrację uwagi

NOOPEPT – CO TO JEST

Noopept jest silnym syntetycznym środkiem nootropowym o udowodnionym wzmocnieniu funkcji poznawczych i właściwościach neuroprotekcyjnych.

Jego skutki i mechanizmy działania są podobne do piracetamu, ale Noopept ma inną budowę chemiczną i technicznie nie jest racetamem.

Podobnie jak piracetam, Noopept poprawia funkcje poznawcze, zapewnia znaczną neuroprotekcję oraz ma właściwości pobudzające i przeciwlękowe. Najbardziej znaczące różnice między nimi to relatywna siła i szybkość działania; Noopept jest około 1000 razy silniejszy niż piracetam, i jest wchłaniany szybciej.

Noopept wydaje się również działać szybciej i dłużej niż piracetam i może mieć mniej niepożądanych efektów psychostymulujących. ‍

Wielu użytkowników twierdzi, że może odczuć skutki Noopeptu w ciągu godziny od spożycia. ‍

Noopept został opracowany w Rosji w połowie lat 90. XX wieku i nadal jest tam stosowany jako lek na receptę w przypadku różnych zaburzeń poznawczych, w tym urazowego uszkodzenia mózgu, niewydolności naczyń mózgowych i związanego z wiekiem pogorszenia funkcji poznawczych.

POTENCJALNE KORZYŚCI I DZIAŁANIE

  1. Pamięć i koncentracja uwagi

Noopept został opracowany do leczenia zaburzeń poznawczych i jest najlepiej znany jako wzmacniacz mózgu i wzmacniacz pamięci.

Podobnie jak piracetam, Noopept pomaga w tworzeniu pamięci, ale z dodatkowymi korzyściami, w tym zwiększoną konsolidacją i odzyskiwaniem pamięci.

Według informacji o rosyjskich produktach farmaceutycznych, Noopept poprawia zdolność uczenia się i pamięć, działając na wszystkich etapach przetwarzania, od wstępnego przetwarzania informacji do konsolidacji i ekstrakcji.

Większość badań nad wpływem Noopeptu na pamięć przeprowadzono na modelach osłabienia funkcji poznawczych lub uszkodzenia mózgu. Był z powodzeniem stosowany w Rosji w leczeniu różnych zaburzeń poznawczych, w tym udaru mózgu, ‍ organicznej choroby mózgu, neurodegeneracji związanej z wiekiem i uszkodzeń mózgu związanych z alkoholem.

Obecnie nie ma udokumentowanych badań dotyczących wpływu Noopeptu na poprawę funkcji poznawczych u zdrowych ludzi, ale niepotwierdzone doniesienia od użytkowników przyjmujących Noopept ze względu na jego działanie nootropowe są pozytywne. ‍

Niektórzy użytkownicy zgłaszają również poprawę percepcji sensorycznej, w tym poprawę widzenia i słuchu

2. Wzrost poziomów NGF i BDNF

W badaniach na zwierzętach wykazano, że Noopept stymuluje ekspresję dwóch ważnych substancji chemicznych związanych z funkcjami poznawczymi, czynnika wzrostu nerwów (NGF) i czynnika neurotroficznego pochodzenia mózgowego (BDNF). ”

NGF jest wyjątkowym białkiem kluczowym dla wzrostu, utrzymania i przeżycia komórek nerwowych, w tym komórek mózgowych. NGF jest kluczowym składnikiem neurogenezy, czyli zdolności organizmu do tworzenia nowych komórek nerwowych.

Wiadomo, że neurogeneza poprawia działanie sieci neuronowych w mózgu, a lepsza struktura mózgu wiąże się ze zwiększoną wydajnością w praktycznie wszystkich obszarach poznawczych. Niskie poziomy NGF są związane z wieloma zaburzeniami, w tym demencją, zespołem Retta, schizofrenią, chorobą Alzheimera, chorobą afektywną dwubiegunową oraz ostrymi zespołami wieńcowymi i metabolicznymi.

Brain-Derived Neurotrophic Factor (BDNF) odgrywa podobną rolę do NGF, ale jest przede wszystkim aktywny w hipokampie, korze i podstawnym przodomózgowiu, obszarach mózgu, które są niezbędne do uczenia się, pamięci i wyższego myślenia. BDNF jest jedna z najważniejszych cząsteczek zaangażowanych w pamięć, odgrywająca istotną rolę w tworzeniu pamięci krótko- i długoterminowej.

3. Właściwości neuroprotekcyjne

Różne badania pokazują, że Noopept ma silne właściwości neuroprotekcyjne, które pomagają chronić mózg przed różnymi czynnikami, które mogą osłabiać funkcje poznawcze.

Noopept jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi powodowanymi przez wolne rodniki, niekompletne cząsteczki powstające, gdy organizm jest narażony na zanieczyszczenia lub stresory. Uszkodzenie oksydacyjne jest ściśle związane ze związanym z wiekiem osłabieniem funkcji poznawczych i zaburzeniami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera.

Noopept jest także skutecznym środkiem przeciwzapalnym, który może dodatkowo chronić i wzmacniać funkcje poznawcze; ogólnoustrojowe zapalenie wiąże się z utratą rozumowania przestrzennego, pamięci krótkotrwałej, sprawności werbalnej, uczeniem się i pamięcią werbalną oraz z funkcjami wykonawczymi.

Noopept chroni również i promuje zdrowie neurologiczne poprzez poprawę przepływu krwi do mózgu i hamowanie neurotoksyczności spowodowanej nadmiarem wapnia i glutaminianu.

4. Działanie przeciwlękowe

Istnieją dowody na to, że Noopept może być w stanie zmniejszyć niepokój.

Badania na zwierzętach sugerują, że osoby leczone Noopeptem wydawały się mieć znacznie niższy poziom lęku, a w badaniu na ludziach pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, 10 mg Noopeptu dwa razy dziennie powodowało zmniejszenie lęku.

Raporty własne użytkowników różnią się w zakresie zdolności przeciwlękowej Noopeptu. Niektórzy użytkownicy twierdzą, że łagodzą niepokój, podczas gdy inni twierdzą, że Noopept wywołuje u nich lęk.

REKLAMA 

NOOPEPT w proszku dostępny w sklepie ekstrakty.com

MECHANIZM DZIAŁANIA

Noopept jest metabolizowany w wątrobie, szybko wchłaniany przez układ pokarmowy i łatwo przenika przez barierę krew-mózg. [29] Noopept działa szybko, gdy znajdzie się we krwi, maksymalizując koncentrację już po 15 do 20 minut.

Dokładne mechanizmy działania Noopeptu nie są do końca poznane, ale wydaje się, że działa on w mózgu na kilka sposobów. Uważa się, że działa uczulająco na procesy acetylocholiny, skutecznie zwiększając odpowiedź neuronalną na acetylocholinę, neuroprzekaźnik najściślej związany z uczeniem się i poznaniem. ”

Wykazano również, że zwiększa ekspresję zarówno NGF, jak i BDNF, dwóch ważnych białek neurotrofin, które odgrywają istotną rolę w poznaniu i pamięci.

Badania na zwierzętach sugerują, że Noopept moduluje aktywność receptorów AMPA i NDMA, regulując poziom pobudzającego neuroprzekaźnika glutaminianu w mózgu. To działanie nie tylko zapobiega toksyczności glutaminianu, co może prowadzić do uszkodzenia neuronów, ale także zwiększa neuroplastyczność, co ma kluczowe znaczenie dla tworzenia pamięci długotrwałej.

Wykazano, że Noopept ma znaczące właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, co czyni go silnym środkiem neuroprotekcyjnym.

Noopept wspomaga również eliminację nadmiaru glutaminianu i wapnia, jednocześnie poprawiając skład i przepływ krwi.

DAWKOWANIE

Standardowa dawka Noopeptu to 10 mg, przyjmowana dwa razy dziennie po posiłku. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć do 30 mg na dobę. ”

Przyjmowanie Noopept późnym wieczorem może zakłócać sen.

Zalecany przebieg kuracji Noopeptu na receptę to 1,5 do 3 miesięcy. W razie potrzeby kolejny cykl można rozpocząć po 1 miesięcznej przerwie.

Zaleca się rozpocząć od minimalnej skutecznej dawki i zwiększać ją tylko w razie potrzeby. Niektórzy użytkownicy zgłaszają, że wyższe dawki zmniejszają pożądane efekty poznawcze Noopeptu.

Doświadczenia użytkowników różnią się w zależności od tego, czy długotrwałe nieprzerwane stosowanie Noopept prowadzi do tolerancji. Wielu użytkowników twierdzi, że przyjmuje Noopept w cyklach, aby zapobiec tolerancji

REKLAMA 

NOOPEPT w płynie dostępny w sklepie ekstrakty.com

ŁĄCZENIE Z INNYMI NOOTROPAMI

  1. Noopept, Piracetam i źródło choliny

Ponieważ Noopept zapewnia wyniki podobne do piracetamu, połączenie ich może przynieść synergiczne korzyści.

Te dwa nootropy działają na dwa różne neuroprzekaźniki, odpowiednio, glutaminian i acetylocholinę. Udoskonalona funkcjonalność obu nadajników mogłaby pobudzić różnorodne procesy poznawcze.

Ponadto dodanie źródła choliny mogłoby zwiększyć skuteczność piracetamu i zapobiec bólom głowy zgłaszanym przez niektórych początkujących użytkowników Noopeptu.

1x – 2x dziennie

10 mg Noopeptu
2 g piracetamu
300 mg Alpha GPC

2. Noopept, Aniracetam i Sulbutiamina

Łączenie Noopeptu z aniracetamem i sulbutiaminą może nie tylko poprawić funkcje poznawcze, ale także zapewnić poprawę nastroju, a także zmniejszyć niepokój.

Te wpływy na nastrój i niepokój powinny również pośrednio prowadzić do poprawy kreatywności i sprawności umysłowej z powodu zrelaksowanego stanu umysłu.

Sulbutiamina powinna być poddawana cyklom, aby uniknąć budowania na nią tolerancji.

1x – 2x dziennie

10 mg Noopeptu
750 mg aniracetamu
200 mg sulbutiaminy
300 mg Alpha GPC

DZIAŁANIE NIEPOŻĄDANE

Noopept jest ogólnie uważany za bezpieczny i dobrze tolerowany, z tylko niewielkimi możliwymi skutkami ubocznymi, w tym bólami głowy, niepokojem, zawrotami głowy i drażliwością. Są to najczęściej, gdy Noopept jest przyjmowany w dużych dawkach.

Niektórzy użytkownicy zgłaszają, że Noopept tymczasowo upośledza pamięć krótkotrwałą, gdy jest przyjmowany powyżej zalecanych dawek. ‍ [38] ‍ [39]

Noopept jest przeciwwskazany dla kobiet w ciąży lub karmiących, osób z nietolerancją laktozy lub niewydolnością nerek lub wątroby oraz dzieci poniżej 18 roku życia. Noopept może również zwiększać ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem

PODSUMOWANIE

Noopept to popularny nootropik z rosnącą bazą użytkowników.

Jest skuteczny i dobrze tolerowany, a jego standardowa niska dawka sprawia, że jest zarówno przystępny cenowo, jak i łatwy w użyciu. Działa dobrze samodzielnie i świeci w połączeniu z innymi nootropami, co czyni go popularnym wyborem do układania w stosy.

Większość skutków ubocznych jest związanych z wysokimi dawkami, a możliwość rozwoju tolerancji jest łatwo opanowana poprzez jazdę na rowerze.

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym użytkownikiem nootropów, czy dopiero zaczynasz, Noopept może być wart rozważenia.

REKLAMA 

NOOPEPT w sprayu dostępny w sklepie ekstrakty.com

NOOPEPT W SPRAYU DO NOSA

Jest to wygodna postać noopeptu specjalnie przygotowana do podania donosowego. W 50 ml wody bakteriostatycznej rozpuszczony jest 1 gram noopeptu. Na jedno użycie atomizera wychodzi ok. 1,5 mg noopeptu a z 1ml wody ok. 12-15 użyć. Standardowe, jednorazowe dawkowanie wynosi od 2 do 4 użyć atomizera.

Poznaj autora / nootraveller

Natura eksperymentatora. Poszukiwacz nowości. Fan niesztampowości.

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie upubliczniony.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>