Nie tak dawno, bo 8. października powołano w Polsce do życia ciekawą inicjatywę – Polskie Towarzystwo Psychodeliczne. Jak sami twórcy mówią – powstała ona z zamiarem odstygmatyzowania substancji psychodelicznych oraz reformy prawa w Polsce aby móc używać psychodeliki w celach terapeutycznych, medycznych oraz naukowych.
Twórcami inicjatywy oraz członkami zarządu jest między innymi Maciej Lorenc – socjolog, tłumacz wielu książek o tematyce psychodelicznej oraz autor książki “Czy Psychodeliki Uratują Świat?” wydanej nakładem Krytyki Politycznej oraz Damian Sobczyk – aktywista i influencer znany między innymi z prowadzenia kanału na youtube “Wiem Co Ćpiem”. Dodatkowo inicjatywa posiada Radę Naukową, do której należy wiele osób ze świata nauki, m.in:
Prof. dr Ryszard Kozłowski – chemik
Prof. Krzysztof Krajewski – prawnik
Prof. dr hab. Andrzej Pilc – neurofarmakolog
Dr Marek Balicki – psychiatra
Dr hab. Mateusz Gola – psycholog
Dr n. med. Jerzy Jarosz – lekarz
Dr n. med. Dorota Rogowska-Szatkowska – lekarka
Dr Kamil Sipowicz – historyk filozofii
A o to co mają do powiedzenia sami twórcy inicjatywy:
A poniżej cele jakie postawiło sobie do realizacji Polskie Towarzystwo Psychodeliczne:
- Stworzenie interdyscyplinarnej platformy współpracy między profesjonalistami, którzy zajmują się tematem psychodelików.
- Wspieranie badań naukowych nad psychodelikami, ze szczególnym uwzględnieniem ich leczniczego potencjału.
- Edukacja społeczeństwa poprzez udzielanie rzeczowych informacji opartych na badaniach naukowych, dotyczących pozytywnych i negatywnych konsekwencji związanych z rekreacyjnym i terapeutycznym stosowaniem psychodelików.
- Integracja środowiska psychodelicznego w Polsce. Stworzenie platformy wymiany myśli i doświadczeń.
- Zbieranie, przetwarzanie i promowanie wiedzy naukowej dotyczącej psychodelików.
- Zmiana statusu prawnego psychodelików poprzez przeniesienie ich w Wykazie środków odurzających i substancji psychotropowych z grupy I-P (substancje o braku zastosowań medycznych i wysokim potencjale nadużywania) do grupy IV-P (substancje o istotnych zastosowaniach medycznych i małym potencjale nadużywania, które mogą być stosowane w celach medycznych, naukowych i przemysłowych).
- Wprowadzenie dekryminalizacji psychodelików oraz pomoc prawna oskarżonym w przypadku spraw karnych za posiadanie psychodelików na własny użytek.
- Zapobieganie i redukcja szkód związanych z rekreacyjnym używaniem psychodelików poprzez akcje edukacyjne oraz partyworking.
- Ubieganie się o uprawę medycznej marihuany w Polsce, co przyczyni się do obniżenia ceny leku, zwiększenia jego dostępności dla pacjentów oraz rozwoju polskiej gospodarki.
Więcej informacji na temat inicjatywy znajdziecie na www.psychodeliki.org oraz fanpage’u Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego.
Subskrybuj komentarze tego artykułu