Neuronaukowcy mogą odczytać aktywność mózgu, aby przewidzieć decyzje 11 sekund przed podjęciem działań

Neuronaukowcy mogą odczytać aktywność mózgu, aby przewidzieć decyzje 11 sekund przed podjęciem działań

Wolna wola, z perspektywy neurobiologii, może wyglądać dość osobliwie. W badaniu opublikowanym w tym tygodniu w czasopiśmie Scientific Reports naukowcy z Australii byli w stanie przewidzieć podstawowe wybory, które uczestnicy zrobili 11 sekund, zanim świadomie zadeklarowali swoje decyzje.

W badaniu 14 uczestników – każdy umieszczony w maszynie fMRI – pokazano dwa wzory, jeden z czerwonych poziomych pasków i jeden z zielonych pionowych pasków. Otrzymali maksymalnie 20 sekund na wybór między nimi. Kiedy już podjęli decyzję, nacisnęli przycisk i mieli 10 sekund na wizualizację wzoru tak mocno, jak mogli. Wreszcie zapytano ich co sobie wyobrazili. Odpowiedzieli na te pytania, naciskając przyciski.

Wykorzystując fMRI do monitorowania aktywności mózgu i uczenia maszynowego do analizy neuroobrazów, naukowcy byli w stanie przewidzieć, co uczestnicy wybiorą do 11 sekund, zanim świadomie podejmą decyzję.

Główny autor Joel Pearson, profesor neurobiologii kognitywnej na Uniwersytecie Południowej Walii w Australii, powiedział, że badania sugerują, że ślady myśli istnieją nieświadomie, zanim staną się świadome.

Wierzymy, że kiedy mamy do czynienia z wyborem między dwiema lub więcej opcjami do przemyślenia, nieświadome ślady myśli już istnieją, trochę jak nieświadome halucynacje

powiedział w oświadczeniu.

Ponieważ podejmowana jest decyzja, co zrobić, obszary wykonawcze mózgu wybierają ślad myśli, który jest silniejszy. Innymi słowy, jeśli jakakolwiek wcześniejsza aktywność mózgu pasuje do jednego z twoich wyborów, wtedy twój mózg będzie bardziej skłonny wybrać tę opcję, ponieważ zostanie wzmocniona przez wcześniejszą aktywność mózgu.

Neuronaukowcy od dawna wiedzieli, że mózg przygotowuje się do działania, zanim zdasz sobie z tego sprawę, a jest tylko kilka milisekund między momentem, w którym myśl jest świadoma, a kiedy ją realizujesz. Te milisekundy dają nam szansę świadomego odrzucenia nieświadomych impulsów, które wydają się stanowić podstawę wolnej woli.

Wolność może jednak zostać wprowadzona zarówno przez nieświadome, jak i świadome ja – a są neuronaukowcy, którzy twierdzą, że kontrolowanie przez nasz własny nieświadomy mózg nie jest zniewagą dla wolnej woli. Badania pokazujące, że neuronaukowcy mogą przewidzieć nasze działania na długo przed tym, zanim zdamy sobie z nich sprawę, niekoniecznie negują koncepcję wolnej woli, ale z pewnością komplikują naszą koncepcję naszych własnych umysłów.

link o badania: https://www.nature.com/articles/s41598-019-39813-y

Poznaj autora / nootraveller

Natura eksperymentatora. Poszukiwacz nowości. Fan niesztampowości.

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie upubliczniony.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>