Taniec może odwrócić oznaki starzenia się mózgu

Taniec może odwrócić oznaki starzenia się mózgu

Wraz z wiekiem cierpimy na pogorszenie sprawności psychicznej i fizycznej, które mogą być nasilone przez choroby takie jak choroba Alzheimera. Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Human Neuroscience, pokazuje, że osoby starsze, które rutynowo biorą udział w ćwiczeniach fizycznych, mogą odwrócić oznaki starzenia się w mózgu, a taniec ma największy wpływ.

Ćwiczenia mają korzystny wpływ na spowolnienie lub nawet przeciwdziałanie związanemu z wiekiem spadkowi zdolności umysłowych i fizycznych,

mówi dr Kathrin Rehfeld, główna autorka badania, z siedzibą w niemieckim centrum chorób neurodegeneracyjnych, Magdeburg, Niemcy.

W tym badaniu wykazujemy, że dwa różne rodzaje ćwiczeń fizycznych (taniec i trening wytrzymałościowy) zwiększają obszar mózgu, który maleje wraz z wiekiem. Dla porównania, tylko taniec prowadził do zauważalnych zmian behawioralnych pod względem poprawy równowagi .

Wolontariusze w podeszłym wieku, ze średnim wiekiem 68 lat, zostali przydzieleni do badania składającego się z osiemnastomiesięcznego kursu nauki tańca lub treningu wytrzymałościowego. Obie grupy wykazały wzrost w obszarze hipokampa mózgu. Jest to ważne, ponieważ obszar ten może być podatny na spadek z wiekiem i jest dotknięty chorobami takimi jak choroba Alzheimera. Odgrywa również kluczową rolę w pamięci i uczeniu się, a także utrzymuje równowagę.

Podczas gdy poprzednie badania wykazały, że ćwiczenia fizyczne mogą zwalczać związany z wiekiem spadek możliwości mózgu, nie wiadomo, czy jeden rodzaj ćwiczeń może być lepszy niż inny. Aby to ocenić, procedury ćwiczeń podane ochotnikom różniły się. Tradycyjny program treningowy fitness prowadził głównie powtarzające się ćwiczenia, takie jak jazda na rowerze lub nordic walking, ale grupa taneczna napotykała wyzwania z czymś nowym co tydzień.

Dr Rehfeld wyjaśnia:

Staraliśmy się zapewnić naszym seniorom w grupie tanecznej stale zmieniające się rutyny taneczne różnych gatunków (Jazz, Square, Latin-American i Line Dance). Kroki, ruchy ramion, formacje, szybkość i rytmy były zmieniane co drugi tydzień, aby utrzymać je w ciągłym procesie uczenia się, najbardziej wymagającym dla nich aspektem było przywołanie procedur pod presją czasu i bez wskazówek instruktora.

Uważa się, że te dodatkowe wyzwania odpowiadają za zauważalną różnicę w bilansie, jaką wykazują uczestnicy grupy tanecznej. Dr Rehfeld i jej koledzy opierają się na tych badaniach, aby wypróbować nowe programy fitness, które mają potencjał maksymalizacji działania przeciwstarzeniowego na mózg.

Obecnie oceniamy nowy system o nazwie„ Jymmin ”(zagłuszanie i gimnastyka). Jest to system oparty na czujnikach, który generuje dźwięki (melodie, rytm) na podstawie aktywności fizycznej. Wiemy, że pacjenci z demencją reagują silnie podczas słuchania. Chcemy połączyć obiecujące aspekty aktywności fizycznej i aktywnego tworzenia muzyki w studium wykonalności z pacjentami z demencją.

Wierzę, że każdy chciałby prowadzić niezależne i zdrowe życie, tak długo, jak to możliwe. Aktywność fizyczna jest jednym z czynników stylu życia, które mogą się do tego przyczynić, przeciwdziałając kilku czynnikom ryzyka i spowalniając spadek możliwości związany z wiekiem. To potężne narzędzie do wyznaczania nowych wyzwań dla ciała i umysłu, zwłaszcza w starszym wieku.

Badanie to należy do szerszego zbioru badań dotyczących poznawczych i neuronalnych skutków aktywności fizycznej i poznawczej w całym okresie życia.

link do badania: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnhum.2017.00305/full

REKLAMA

Poznaj autora / nootraveller

Natura eksperymentatora. Poszukiwacz nowości. Fan niesztampowości.

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie upubliczniony.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>