Oksytocyna może wspomóc wychodzenie z alkoholizmu

Oksytocyna może wspomóc wychodzenie z alkoholizmu

Według badań opublikowanych 16 kwietnia  PLOS Biology prowadzonych przez dr. Tunstall, Koob i Vendruscolo z National Institutes of Health i Drs. Kirson i Roberto z The Scripps Research Institute neuropeptyd oksytocyna blokuje wzmożone picie u szczurów uzależnionych od alkoholu. Autorzy zauważają, że ukierunkowanie na system oksytocyny może dostarczyć nowych informacji w leczeniu zaburzeń związanych z używaniem alkoholu.

Podawanie oksytocyny może zmniejszyć spożycie oraz objawy abstynencyjne  i okazuje się obiecujące jako farmakologiczne podejście do leczenia narkomanii. Najpierw jednak naukowcy muszą zrozumieć, w jaki sposób oksytocyna pośredniczy w tych efektach w modelach zwierzęcych. Aby odpowiedzieć na to pytanie, Tunstall i współpracownicy przetestowali hipotezę, że podawanie oksytocyny może znormalizować nieprzystosowawcze zmiany w mózgu, które występują w uzależnieniu od alkoholu, a tym samym zmniejszyć spożycie alkoholu w znanym szczurzym modelu uzależnienia od alkoholu. Autorzy zbadali wpływ oksytocyny na uzależnienie i zmianę sygnalizacji hamującego neuroprzekaźnika GABA w jądrze centralnym ciała migdałowatego (CeA) – kluczowego regionu mózgu w sieci uzależnionej od alkoholu.

Doświadczenia wykazały, że oksytocyna podawana ogólnoustrojowo, donosowo lub do mózgu blokowała nadmierne picie w uzależnionych od alkoholu, ale nie u normalnych szczurów. Ponadto oksytocyna blokowała sygnalizację GABA w CeA. Podsumowując, wyniki te dostarczają dowodów, że oksytocyna prawdopodobnie blokuje zwiększone picie poprzez zmianę transmisji CeA GABA. Wyniki te dostarczają dowodów na to, że aberracje w systemie oksytocyny mogą leżeć u podstaw zaburzeń związanych z używaniem alkoholu, a ukierunkowanie na ten system, być może przez podawanie donosowe, może okazać się obiecującą terapią u ludzi, którzy nadużywają alkoholu.

link do badania:  Tunstall BJ, et al. Oksytocyna blokuje zwiększoną motywację alkoholową w uzależnieniu od alkoholu i blokuje wpływ alkoholu na transmisję GABAergiczną w ośrodkowym ciele migdałowatym. PLoS Biol (2019) 17 (4): e2006421. DOI: https://doi.org/10.1371/journal.pbio.2006421

 

Poznaj autora / nootraveller

Natura eksperymentatora. Poszukiwacz nowości. Fan niesztampowości.

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie upubliczniony.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>