Neurofeedback i jego wpływ na mózg

Neurofeedback i jego wpływ na mózg

Mniej niż godzina treningu mózgu z neurofeedbackiem prowadzi do wzmocnienia połączeń nerwowych i komunikacji między obszarami mózgu. Jest to główne odkrycie nowego badania przeprowadzonego w D’Or Institute for Research and Education (IDOR), opublikowanego wczoraj w Neuroimage. Według autorów badanie może utorować drogę do optymalizacji i rozwoju na przykład metod leczenia udaru mózgu i choroby Parkinsona.

Wiedzieliśmy, że mózg ma niesamowitą zdolność do adaptacji, ale nie byliśmy pewni, czy możemy obserwować te zmiany tak szybko. Zrozumienie, w jaki sposób możemy wpływać na funkcjonowanie mózgu, jest kluczem do leczenia zaburzeń neurologicznych

mówi Theo Marins, naukowiec biomedyczny z IDOR i Ph.D. odpowiedzialny za badania.

Neurofeedback uznano za obiecujący sposób regulowania dysfunkcyjnych obszarów mózgu związanych na przykład z zaburzeniami, takimi jak przewlekły ból i depresja. Dzięki tej technice sprzęt do rezonansu magnetycznego pomaga osobom uzyskać dostęp do własnej aktywności mózgu w czasie rzeczywistym i szybko uzyskać nad nim kontrolę.

W badaniu uczestniczyło 36 zdrowych osób, których celem było zwiększenie aktywności regionów mózgu zaangażowanych w ruchy rąk. Jednak zamiast poruszać ręką, uczestnicy zostali poproszeni o wyobrażenie sobie ruchu w całkowitym odpoczynku. Dziewiętnaście z nich otrzymało prawdziwy trening mózgu, a pozostałe siedemnaście zostało przeszkolonych w zakresie neurofeedbacku placebo w celach porównawczych. Bezpośrednio przed i po treningu mózgu, który trwał około 30 minut, skanowano ich sieci neuronowe w celu zbadania wpływu neurofeedbacku (lub placebo) na komunikację mózgu, zwane także odpowiednio łącznością strukturalną i funkcjonalną.

Sieci neuronowe, które wykazały zwiększoną łączność po godzinie neurofeedbacku: sieć trybu domyślnego (po lewej), ciało modzelowate (środkowe) i sieci sensomotoryczne (po prawej). Obraz pochodzi z D’Or Institute for Research and Education (IDOR).

Wyniki pokazują, że ciało modzelowate – główny most mózgowy łączący prawą i lewą półkulę – wykazało zwiększoną integralność, a sieć neuronowa kontrolująca ruchy ciała została wzmocniona. Wydaje się, że cały system stał się bardziej solidny. Podobnie szkolenie miało również pozytywny wpływ na sieć trybu domyślnego, na przykład sieć mózgu, która jest upośledzona po udarze, chorobie Parkinsona i depresji. Zmiany te nie były obserwowane w grupie kontrolnej.

Pokazaliśmy, że neurofeedback można uznać za potężne narzędzie do wywoływania zmian w mózgu z rekordową prędkością. Teraz naszym celem jest opracowanie nowych badań, aby sprawdzić, czy pacjenci z zaburzeniami neurologicznymi również mogą na tym skorzystać ”, podsumowuje Fernanda Tovar Moll, prezes IDOR i lider badania.

Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z Federal University w Rio de Janeiro (UFRJ) i Augusto Motta University (Unisuam) i było częścią Ph.D. Theo Marinsa.

link do badania: https://doi.org/10.1016/j.neuroimage.2019.03.027

Poznaj autora / nootraveller

Natura eksperymentatora. Poszukiwacz nowości. Fan niesztampowości.

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie upubliczniony.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>