,

Mikrodawkowanie substancji psychodelicznej u szczurów zmniejsza lęk i depresję

Mikrodawkowanie substancji psychodelicznej u szczurów zmniejsza lęk i depresję

Nowe badanie na szczurach w czasopiśmie ACS Chemical Neuroscience jest jednym z pierwszych, które przygląda się temu, jak małe dawki psychedelicznej substancji N, N-dimetylotryptaminy (lub DMT) wpływają na objawy lękowe i depresyjne. Naukowcy zdecydowali się na mikrodozowanie szczurów za pomocą DMT, podając niewielką ilość (nie wystarczającą do wytworzenia jakichkolwiek halucynogennych efektów ubocznych), ponieważ jej podstawowa struktura molekularna istnieje w innych psychedelicznych substancjach, zgodnie z National Institutes of Health (NIH). DMT był również atrakcyjnym wyborem ze względu na jego związek z ayahuasca, która jest zwykle podawana w wyznaczonych okresach, które rozłożone są w czasie.

Eksperyment miał również zostać przeprowadzony w przerywanym harmonogramie, według Davida Olsona, głównego autora badań i adiunkta w departamencie UC Davis w dziedzinie chemii, biochemii i medycyny molekularnej. Wcześniej tylko dwa inne badania dotyczyły mikrodozowania. Badania, opublikowane w 2018 r., dotyczyły bardziej ludzi niż zwierząt. W jednym z badań obserwowano 30 uczestników, którzy zażyli psychodeliczne trufle a drugi badał 21 mężczyzn za pośrednictwem prywatnych wiadomości w Internecie dotyczących ich wcześniejszych doświadczeń mikrodozowania. To nowe badanie, które trwało dwa miesiące, było najdłuższe i nie polegało na odpowiedziach ankietowych.

Naukowcy przeprowadzili różne testy na samcach i samicach szczurów po wstrzyknięciu mikrodawki substancji, aby zobaczyć, jak DMT, główny składnik psychoaktywny w ayahuasca, może potencjalnie wpływać na objawy lękowe i depresyjne.

Przed którymkolwiek z testów szczury otrzymały większą dawkę DMT niż podczas późniejszej części eksperymentu, aby zobaczyć, jak substancja wpłynęła na ich poziom lęku. Po ustaleniu, że wysokie dawki DMT spowodowały, że szczury są bardziej niespokojne – zamierały w miejscu, zamiast się poruszać, jak zwykle – naukowcy rozpoczęli mikrodozowanie. Naukowcy przeprowadzili testy pamięci za pomocą łagodnego szoku stopy i dźwięku tonowego, aby przetestować reakcje na natychmiastowe zagrożenia i wyzwalacze strachu przed traumatycznym wydarzeniem. W mikrodawkach DMT nie miał wpływu na natychmiastowe wspomnienia związane ze strachem ale szczury przejawiały niższe poziomy lęku i strachu podczas testu lęku związanego z traumą z udziałem dźwięku dzwonka. Podczas gdy mikrodozowanie nie pomogło szczurom pozbyć się natychmiastowego lęku, pomogło im radzić sobie z wyzwalaczami strachu, nieco przypominającymi ludzi z PTSD. Inne testy wykazały, że mikrodozowane szczury wykazywały mniej oznak stanu depresji i wykazywały mniej niespokojnych tendencji.

Mikrodozowanie miało pewne skutki uboczne. Samce szczurów uzyskały znaczną wagę podczas eksperymentów, ale Olson stwierdził, że ich procentowe zawartości tłuszczu pozostają takie same, tworząc sporą niewiadomą dla badaczy.

“Nie mamy pojęcia, dlaczego tak się stało, nie jedzą więcej, faktycznie to jedzą mniej, i nie było żadnych zmian hormonalnych”, powiedział Olson.

Samice szczurów nie przybrały na wadze, ale ich struktury nerwowe zmieniły się i utraciły gęstość kręgosłupa. Olson powiedział, że mogło to być spowodowane długością leczenia i ilością podawanego DMT, ale jego zespół nie jest do końca pewny.

Badanie pozostawia również bez odpowiedzi pytania na temat tego, w jaki sposób dawka DMT może zmienić wpływ na lęk i depresję.

A ponieważ eksperymenty te zakończono na szczurach, trudno powiedzieć, w jaki sposób mikrodawki z DMT mogą wpływać na ludzi z niepokojem i depresją.

Badanie jednak daje nadzieję na ostateczne zastosowanie DMT jako leczenia terapeutycznego.

“Jeśli wyeliminujesz wpływ substancji psychedelicznych na percepcję, nie ma potrzeby ani powodu, aby je nadużywać, co może pomóc w tworzeniu produktu leczniczego”, powiedział Olson.

Literatura cytowana:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-03/uoc–pmi022519.php

https://www.businessinsider.com.au/microdosing-psychedelic-dmt-rats-anxiety-depression-2019-3

Poznaj autora / nootraveller

Natura eksperymentatora. Poszukiwacz nowości. Fan niesztampowości.

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie upubliczniony.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>