,

9-Me-BC (9-metylo-β-karbolina) – pochodna harmanu o działaniu regenerującym i ochronnym na ukł. dopaminergiczny

9-Me-BC (9-metylo-β-karbolina) – pochodna harmanu o działaniu regenerującym i ochronnym na ukł. dopaminergiczny

Alkaloidy β-karboliny są szeroko rozpowszechnione u roślin i zwierząt i często działają jako odwrotni agoniści benzodiazepin. Jako komponenty liany Banisteriopsis caapi β-karboliny tj. harmina, harmalina i tetrahydroharmina odgrywają kluczową rolę w farmakologii wywaru ayahuasci, wskutek zapobiegania rozpadowi dimetylotryptaminy w jelitach poprzez odwracalne hamowanie oksydazy monoaminowej, co czyni ją psychoaktywną. po podaniu doustnym.

9-Metylo-β-karbolina (9-Me-BC) jest heterocykliczną aminą z rodziny beta-karbolin. Można ją otrzymać przez przeprowadzenie reakcji Eschweilera-Clarke’a na wolnej zasadzie β-karboliny (norharman).

BADANIA NAUKOWE

W badaniach in vitro z hodowlami komórek nerwowych dopaminergicznych wykazano zwiększoną ekspresję hydroksylazy tyrozynowej i związanych z nią czynników transkrypcyjnych, zwiększony wzrost neurytów, regenerację neuronów po przewlekłym podawaniu rotenonu i zmniejszoną ekspresję zapalnych cytokin.

W badaniach pierwotnych śródmięśniowej hodowli neuronów dopaminergicznych substancja zwiększyła liczbę zróżnicowanych neuronów dopaminergicznych i wytworzyła wyższe poziomy czynników transkrypcyjnych związanych z różnicowaniem dopaminergicznym.

9-Me-BC hamuje również utlenianie prekursora MPT – neurotoksyny do neurotoksyny dopaminergicznej MPP + in vitro.

Badania gryzoni in vivo wykazały podwyższony poziom dopaminy w hipokampie, polepszoną wydajność uczenia się przestrzennego w radialnym teście labiryntu i zwiększony wzrost dendrytu w zakręcie zębatym hipokampa, a także przywrócenie liczby neuronów wyrażających hydroksylazę tyrozyny w lewym prążkowiu po wstrzyknięciu MPP + zmniejaćliczbę takich komórek o 50% w zwierzęcym modelu parkinsonizmu.

MECHANIZM DZIAŁANIA

9-Me-BC działa poprzez stymulację neuronów, a także promowanie wzrostu neuronów. Jest neuroprotekcyjny, co oznacza, że chroni nasz mózg i OUN (centralny układ nerwowy) przed uszkodzeniami wywołanymi przez toksyny.

  • 9-Me-BC jest znanym inhibitorem oksydazy monoaminowej A i monoaminowej oksydazy B i zaproponowano go do dalszych badań w leczeniu choroby Parkinsona.
  • Interakcja ze szlakiem hydroksylazy tyrozynowej syntezy dopaminy
  • Zwiększa poziom dopaminy zapobiegając jej rozkładowi

9-MBC jest również silnie dopaminergiczne. Zasadniczo oznacza to, że zwiększa aktywność związaną z dopaminą w mózgu. Niektórym użytkownikom podoba się to, ponieważ pomaga im w regeneracji „martwych” neuronów dopaminergicznych. Innymi słowy, niektórzy użytkownicy używają 9-Me-BC, aby pomóc im wyzdrowieć po nadużywaniu stymulantów.

Jak powiedzieliśmy, 9-Me-BC ma właściwości stymulujące neurony. Z tego powodu może poprawić nasze funkcje poznawcze. Jest to również powód, dla którego związek ten zalicza się do kategorii nootropów. Nie tylko to, ale 9MBC sprzyja również rozwojowi nowych neuronów, co prowadzi do lepszego uczenia się i pamięci.

9-Me-BC zwiększa również wydolność łańcucha oddechowego. Może to prowadzić do potencjalnych korzyści poznawczych, a także do poprawy wyników sportowych.

Podsumowując, 9MBC to bardzo skuteczny nootrop. To prawdopodobnie jeden z najlepiej dopracowanych nootropów, jakie są obecnie dostępne na rynku. Wynika to zwłaszcza z faktu, że w przeciwieństwie do większości nootropów, 9-Me-BC zapewnia długotrwałe korzyści, które nie znikają w ciągu kilku godzin, ale utrzymują się przez cały dzień. Głównym tego powodem jest oczywiście jego okres półtrwania. Więcej o tym później.

POTENCJALNE KORZYŚCI

Korzyści 9-Me-BC to:

Zmniejszone stany zapalne
Zwiększone libido
Znacznie poprawiona funkcja poznawcza, pamięć i motywacja
Znaczące działanie regenerujące na układ dopaminowy
Zwiększona euforia i siła orgazmu poprzez tłumienie prolaktyny
Zwiększona synteza dopaminy
Omówmy główne zalety 9-MBC i wyjaśnijmy, co dokładnie je powoduje.

  1. Zmniejszone stany zapalne

9-Me-BC zmniejsza toksyczne zapalenie mózgu.

Czyni to poprzez zmniejszenie zapalnych cytokin, o których wiadomo, że zakłócają funkcje poznawcze poprzez gromadzenie się mikrogleju.

Zasadniczo więc 9-MBC nie tylko zmniejsza stan zapalny w mózgu za pomocą zmniejszających się cytokin, ale także pośrednio poprawia funkcje poznawcze dzięki temu.

2. Zwiększone libido

Wielu użytkowników 9-Me-BC zgłasza znaczny wzrost libido. Ale dlaczego tak jest?

9-Me-BC jest bardzo dopaminergicznym nootropem. Leki dopaminergiczne są znane ze zwiększania libido. Dzieje się tak, ponieważ dopaminergiki zwiększają aktywność związaną z dopaminą w mózgu. Zwiększona aktywność dopaminy lub dopaminy jest bezpośrednio skorelowana z libido.

Podsumowując, 9-MBC ma działanie dopaminergiczne i przez to zwiększa aktywność związaną z dopaminą w mózgu. Zwiększona aktywność dopaminy jest bezpośrednio skorelowana ze wzrostem libido.

3. Funkcje kognitywne, motywacja, pamięć

Jak powiedzieliśmy, 9-Me-BC ma właściwości stymulujące neurony.

Z tego powodu może poprawić nasze funkcje poznawcze. Nie tylko to, ale 9MBC sprzyja również rozwojowi nowych neuronów, co prowadzi do lepszego uczenia się i pamięci.

9-MBC poprawia również funkcje poznawcze poprzez zwiększenie syntezy ATP. Jest to również powód, dla którego użytkownicy odczuwają znaczny wzrost motywacji i koncentracji.

DZIAŁANIE NIEPOŻĄDANE

Możliwe skutki uboczne 9-Me-BC to:

Wrażliwość na światło, pod wpływem 9-MBC należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.
Neurotoksyczność dopaminowa przy ilościach przekraczających maksymalne zalecane dawki.
Innymi słowy, nie powinieneś używać tego nootropu, gdy chcesz spędzać dużo czasu na słońcu bez stosowania kremów przeciwsłonecznych.

Jeśli chodzi o neurotoksyczność dopaminową, problemem jest tylko przekroczenie zalecanych dawek. Jeśli będziesz trzymać się normalnych dawek, prawie na pewno powinno być dobrze.

Istnieją również inne możliwe skutki uboczne, takie jak nudności i bóle głowy, ale są one dość rzadkie i występują tylko wtedy, gdy bierzesz duże dawki lub jesteś bardzo, bardzo wrażliwy na ten nootrop.

OKRES PÓŁTRWANIA

W Internecie nie ma zbyt wielu informacji na temat okresu półtrwania 9-Me-BC. Informacje, które posiadamy na temat jego okresu półtrwania, są sprzeczne. Zasadniczo okres półtrwania 9-MBC nie jest całkowicie jasny.

Możemy jednak śmiało założyć, że 9-Me-BC ma okres półtrwania około 15-24 godzin. Biorąc pod uwagę fakt, że większość użytkowników przyjmuje 9-MBC raz na 24 godziny, możemy śmiało powiedzieć, że 9-Me-BC ma okres półtrwania około 24 godzin.

Ze względu na okres półtrwania nie należy przyjmować 9-MBC częściej niż raz na 24 godziny.

Jest to właściwie jeden z powodów, dla których 9-Me-BC zyskuje dużą popularność. Długi, 24-godzinny okres półtrwania sprawia, że ten nootropik jest tak wygodny, ponieważ użytkownicy muszą go przyjmować tylko raz i będzie trwał przez cały dzień. Większość innych nootropów działa tylko przez kilka godzin, GTS-21 byłby tego dobrym przykładem.

REKLAMA 

9-Me-BC Neurofluid ekstrakty.com

 

DAWKOWANIE

Zalecana dawka 9-Me-BC wynosi od 15 do 30 mg dziennie. Większość użytkowników odczuwa wielkie korzyści przy tych dawkach.

Zalecam zacząć od dawki 10 mg i podążać w górę, aby zobaczyć, co działa najlepiej dla Ciebie.

Dla niektórych osób może to być 15 mg, a dla innych 30 mg 9-MBC dziennie.

BEZPIECZEŃSTWO

Przeprowadzono badanie 9-Me-BC, które następowało po farmakologicznym leczeniu tego nootropu przez 10 dni.

Badanie to wykazało, że 10-dniowe cykle 9-MBC są całkowicie bezpieczne.

Warto jednak zauważyć, że obecnie nie mamy żadnych badań 9-MBC, które obserwowałyby ten związek przez dłuższy czas.

Z tego powodu najlepiej robić częste przerwy od tego związku.

Pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli planujesz używać 9-Me-BC lub dowolnego podobnego związku przez dłuższy czas.

UŻYWANE 9-ME-BC W CELU ZMNIEJSZENIA TOLERANCJI NA STYMULANTY

9-metylo-β-karbolina wykazuje duże nadzieje na regenerację układu dopaminergicznego (bardziej niż BPC-157), ponieważ regeneruje martwe neurony dopaminergiczne.

Wielu użytkowników 9-MBC zgłasza, że związek ten był niezwykle skuteczny w regeneracji po stymulacji. Innymi słowy, pomoże ci to zmniejszyć narastającą tolerancję na większość substancji.

Literatura cytowana

1. Polanski, W; Enzensperger, C; Reichmann, H; Gille, G (2010). “The exceptional properties of 9-methyl-beta-carboline: stimulation, protection and regeneration of dopaminergic neurons coupled with anti-inflammatory effects”. J Neurochem113 (6): 1659–1675.

2. Hamann, J; Wernicke, C; Lehmann, J; Reichmann, H; Rommelspacher, H; Gille, G (2008). “9-Methyl-beta-carboline up-regulates the appearance of differentiated dopaminergic neurones in primary mesencephalic culture”. Neurochem. Int52 (4–5): 688–700.

3. Herraiz, T; Guillén, H (2011). “Inhibition of the bioactivation of the neurotoxin MPTP by antioxidants, redox agents and monoamine oxidase inhibitors”. Food Chem. Toxicol49 (8): 1773–1781. 

4. Gruss, M; Appenroth, D; Flubacher, A; Enzersperger, C; Bock, J; Fleck, C; Gille, G; Braun, K (2012). “9-Methyl-β-carboline-induced cognitive enhancement is associated with elevated hippocampal dopamine levels and dendritic and synaptic proliferation”. J Neurochem121 (6): 924–931.

5.Wernicke, C; Hellmann, J; Zieba, B; Kuter, K; Ossowska, K; Frenzel, M; Bencher, NA; Rommelspacher, H (2010). “9-Methyl-beta-carboline has restorative effects in an animal model of Parkinson’s disease”. Pharmacol Rep62 (1): 35–53.

6. Polanski, W; Reichmann, H; Gille, G (2011). “Stimulation, protection and regeneration of dopaminergic neurons by 9-methyl-β-carboline: a new anti-Parkinson drug?”. Expert Rev Neuroother11 (6): 845–860.

7. Vignoni M, Rasse-Suriani FA, Butzbach K, Erra-Balsells R, Epe B, Cabrerizo FM (2013). “Mechanisms of DNA damage by photoexcited 9-methyl-β-carbolines”. Org Biomol Chem11 (32): 5300–9.

Poznaj autora / nootraveller

Natura eksperymentatora. Poszukiwacz nowości. Fan niesztampowości.

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie upubliczniony.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>