,

Noopept – trochę o statusie prawnym i jak to się ma do dopingu w sporcie

Noopept – trochę o statusie prawnym i jak to się ma do dopingu w sporcie

Wielu interesujących się sportem często zastanawia się ” Jaka substancja okaże się kolejnym “złotym” środkiem dopingującym?” Odpowiedź może brzmieć: Noopept. Popularna substancja nootropowa sprzedawana jako suplement diety w wielu krajach może okazać się kolejnym głośnym środkiem zakazanym, podobnie jak stało się z Meldonium. W ramach przypomnienia – jest to lek z grupy betain stosowany w leczeniu niedokrwienia, który podnosi wydolność w sporcie wyczynowym.

Przypatrując się aferze dopingowej podczas Igrzysk olimpijskich w Rio w 2016 roku właśnie z Meldonium i rosyjskimi sportowcami w roli głównej oraz biorąc pod uwagę fakt, że obie te substancje mają status leku w Rosji, można wyciągnąć pewne wnioski, że potencjalna kwestia powszechnie dostępnego środka jakim jest Noopept w celach wspomagania wyników sportowych może rozszerzyć sie poza Rosję.

Gdy porównamy tą substancję nootropową oraz Meldonium, widzimy pewne podobieństwa. Ten drugi przejawia działanie poprawiające przepływ krwi i jest zatwierdzony jako lek przeciw niedokrwieniu w Europie Wschodniej. Jest zwykle stosowany w leczeniu chorób serca. Pomimo setek pozytywnych wyników dopingowych na początku 2016 roku, jest nadal dość popularny wśród sportowców, mimo że nie jest powszechnie uznawany za suplement diety jak ma to miejsce w przypadku Noopeptu.

Tymczasem ten nootropowy dipeptyt opatentowany został przez JSC LEKKO Pharmaceuticals, rosyjską firmę farmaceutyczną. Jest powszechnie sprzedawany jako suplement nootropowy na całym świecie, ale również jako lek w Europie Wschodniej. Badany jest pod kątem możliwości łagodzenia objawów choroby Alzheimera i leczenia innych zaburzeń mózgu. Nie jest zatwierdzonym lekiem w USA i nie wydaje się być substancją kontrolowaną w USA ani innych krajach (tak przynajmniej twierdzą sklepy nootropowe). Nie znaczy to jednak, że sprzedaż tego produktu jako środka spożywczego byłaby legalna. Prawdopodobnie zostałby uznany za niezatwierdzony lek zgodnie z Amerykańską Federalną Agencją ds. Żywności oraz jej odpowiednikami w Europie. W związku z tym sprzedaż tej substancji do celów badawczych może być legalna, ale nie może stanowić suplementu przeznaczonego do spożycia przez ludzi. Biorąc pod uwagę fakt, że Noopept został opatentowany w 1996 roku, nie był w sprzedaży jako środek spożywczy przed 1994 rokiem i jest syntetyczny, nie wydaje się aby mogł się kwalifikować jako pełnoprawny składnik suplementów diety w USA zgodnie z DSHEA ( Dietary Supplement Health and Education Act of 1994). To samo tyczy się prawa w Europie i wytycznych EFSA.

Pomimo tego, że jest bardzo wątpliwym, jeśli nie nielegalnym składnikiem suplementów diety, właśnie pod tą postacią można go kupić o wielu dystrybutorów on-line, w tym amazon.com i jet.com. A analizując fora dyskusyjne o tematyce suplementów diety i środków poprawiających wydajność oraz pewną stronę uznawaną za “The Worlds Most Trusted Anabolic Website“, już począwszy od 2007 roku wydaje się, że ta substancja jest dobrze znana pewnym kręgom użytkowników.

Popularność Noopeptu osiągnęła taki poziom, że nawet na portalu Reddit, który najwyraźniej dośc dobrze zna się na tematyce, ma adnotację przy wątku z tą substancją:

New Rules in Regards to Illegal/Dangerous Compounds.’ The note describes that, “synthetic drugs (not DSHEA compliant) that have too little information on them to assess toxicity (Ex. Noopept or PRL-8-53)…, are in the grey area.”

W takim razie dlaczego Noopept może być zabroniony w sporcie?

Jak już wspomniano – Noopept jest sprzedawany głównie jako związek nootropowy. Nootropy różnią się od od stymulantów ośrodkowego układu nerwowego, jednak istnieją przesłanki wśród relacji od użytkowników, że ma pewne działanie psychostymulujące (dlatego też wskutek takiego profilu działania i takiej kwalifikacji substancja ta została zdelegalizowana wraz z nowelizacją ustawy o środkach psychoaktywnych w UK w 2016 roku). Efekt działania Noopeptu często jest porównywany do działania Piracetamu, który de facto nie jest zakazany w sporcie, w przeciwieństwie do fenylopiracetamu. Tak witryna racetam.org porównuje Fenylopiracetam do Noopeptu:

“Chociaż fenylopiracetam uważany jest za 60 razy silniejszy niż piracetam, to Noopept uważa się za ok. 1000 razy skuteczniejszy. Dzieje się tak dlatego, że często działa on poprzez układ acetylocholinergiczny w sposób odmienny od innych racetamów. Strukturalnie rzecz biorąc Noopept nie należy do racetamów ale jest do nich podobny i na pewno działa w podobny sposób”

Noopept jednak może zostać uznany za substancję dopingującą na mocy “catch-all language” stosowanego przez WADA w swojej liście substancji zakazanych. Meldonium musiał zostać wcześniej dodany do listy, gdzie widnieje aktualnie jako modulator metaboliczny. Jest to ważne rozróżnienie, gdyż istnieje precedens dla substancji powiązanych uznawanych za zakazane w sporcie i prowadzących do pozytywnych testów na ich obecność, jeszcze zanim znajdą się liście zabronionych substancji WADA. Tak było w przypadku DMAA, kiedy pierwszy pozytywny test miał w miejsce w 2008 roku, a ostatnio analogiczna sprawa dotyczyła higenaminy na początku 2016 roku.

Z drugiej strony taki fenylopiracetam jest w grupie jako “nieokreślony stymulant”. Wg reguły “catch-all” na końcu listy występuje zwrot “zabrania się również innych substancji o podobnej strukturze chemicznej lub podobnym działaniu biologicznym”. Noopept pokazany poniżej, może się pod ten zwrot kwalifikować, ponieważ jest opisany jako mający podobny efekt biologiczny oraz wydaje się mieć podobną strukturę jak fenylopiracetam. Co ciekawe – obecna grupa fenylowa występuje również w strukturze fenyloetyloaminy, która została dopisana do listy substancji zabronionych WADA w 2015 roku.

Noopept

Fenylopiracetam

Zwrócmy jeszcze uwagę na fakt, że skoro fenylopiracetam jest zabroniony w sporcie, to piracetam również może kwalifikować się pod “catch-all language”, ale już nie względem wytycznych Global DRO. Tak więc interpretacja nie wydaje się jasna, czy coś, co wydaje się mieć podobną strukturę chemiczną do fenylopiracetamu jest zabronione w sporcie. Czy również inne, mocniejsze racetamy , takie jak aniracetam, mogłyby być również interpretowane jako zakazane? Dobre pytanie.

Co przemawia za tym, że Noopept mógłby być zabroniony w sporcie? Jest powszechnie dostepny, dzięki czemu może być wykorzystywany przez sportowców. Mógłby zwiększać wydajność sportową, poniewaz jest opisany jako mający podobne działanie biologiczne do fenylopiracetamu, który jak wiemy już jest zabroniony. Prawdopodobnie spełniłby on pierwszy i trzeci warunek, jakim muszą charakteryzować się substancje niedozwolone:

1 – Potencjał do poprawy lub zwiększenia wyników sportowych
2 – Faktyczne lub potencjalne zagrożenie dla zdrowia sportowca
3 – Używanie narusza ducha sportu (określone w Kodeksie)

Czy czeka nas niechlubna powtórka z Igrzysk z Olimpijskich w Rio? Czas pokaże. Warto jednak uzmysłowić sobie, że zgodnie z nowym prawem antydopingowych w Polsce (które obowiązuje od lipca 2017 roku), substancje znajdujące się na liście WADA są również niedozwolone w naszym kraju.

Poznaj autora / nootraveller

Natura eksperymentatora. Poszukiwacz nowości. Fan niesztampowości.

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie upubliczniony.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>