“Powder City” kończy działalność

“Powder City” kończy działalność

Zła informacja dla wszystkich osób które zaopatrywały się u jednego z wiodących vendorów na amerykańskim rynku nootropowym. “Powder City”, bo o nim właśnie mowa, kilka dni temu ogłosił masową wyprzedaż asortymentu w związku z ostatecznym zakończeniem działalności. Wstępnie wyprzedaż miała trwać do 23 marca, jednak liczba zamówień przerosła wszelkie oczekiwania i sklep został zmuszony wstrzymać ich przyjmowanie już 15 marca, aby być w stanie zrealizować je do końca miesiąca. Oto oficjalna notka ze strony sklepu:

Od końca zeszłego roku można było zauważyć spore uszczuplanie asortymentu w ofercie, co z dużym prawdopodobieństwem związane jest z tragicznym wydarzeniem, jakie miało miejsce pod koniec lipca 2016 roku. Pewien 28-latek z Teksasu zakupił w Powder City antydepresyjny środek o nazwie Tianeptyna (opisywaliśmy go dokładnie rok temu w tym artykule: https://nootropy.pl/2016/03/18/tianeptyna-wyjatkowy-antydepresyjny-nootrop/ ).  Niestety po jego zażyciu 28 lipca osoba ta zmarła. Sekcję zwłok przeprowadzono w The Harris County Institute of Forensic Sciences na podstawie której stwierdzono, że człowiek ten zmarł w skutek “toksycznych efektów” tej substancji. W internecie wybuchła w tym czasie gorąca dyskusja na ten temat, sporo było głosów użytkowników, którzy nie dowierzali, że sama Tianeptyna mogła przyczynić się do śmierci tego młodego człowieka. Z naszego artykułu również wynika, że sama w sobie substancja wygląda na dość bezpieczną (dawka śmiertelna jest bardzo wysoka i wynosi 980mg/kg masy ciała). Dodatkowo w związku z tym,  że  nie jest monoaminergiczna w swoim mechanizmie działania, można ją stosować razem z lekami antydepresyjnymi, więc ewentualne interakcje z lekami SSRI również nie wchodzą w grę. Z uwagi na swój potencjał rekreacyjny można znaleźć w sieci informacje o dawkowaniu 10-krotnie przewyższającym dawkę zalecaną bez większych  skutków ubocznych. Możliwe komplikacje mogą wystąpić jedynie z inhibitorami monoaminooksydazy oraz w połączeniu z alkoholem. Czy był to nieszczęśliwy wypadek, reakcja alergiczna czy coś innego, raczej już się nie dowiemy. Ważne jest natomiast to, co nastąpiło kilka miesięcy później.

Colby Brennan

Otóż 23 listopada rodzice zmarłego Colby Brennana złożyli pozew sądowy przeciwko Powder City LLC, w którym to zarzucają nootropowej firmie niewłaściwe oznakowanie sprzedawanego produktu (który był sprzedawany jako środek spożywczy tak jak reszta asortymentu), brak oznaczeń zagrożeń, możliwych interakcji, działań niepożądanych oraz brak dołączonej ulotki. Całość pozwu dostępna jest pod tym linkiem https://www.docdroid.net/6n23QRh/brennan-v-powder-city-complaint-4-16-cv-03488-.pdf.html#page=3 ). Biorąc pod uwagę fakt, że produkt ten nie był zatwierdzony przez FDA jako środek spożywczy, wygląda na to, że Powder City ma bardzo poważny problem. Pozostałe 2 sklepy siostry, które powstały już po całej tragedii (prawdopodobnie w celu rozproszenia ciężaru firmy) tj. www.nootrostop.com oraz www.supplementastic.com również zostały zamknięte.

Co ciekawe z całą tą historią zbiegło się jeszcze jedno dość interesujące wydarzenie. A mianowicie na początku marca siedziba innej nootropowej firmy “Awake Brain” należącej do Koledin Enterprises, Inc kierowanej przez Emila Koledina w mieście Hermitage  była miejscem nalotu policji oraz agentów FDA (strona sklepu nie działa). Sąsiedzi opowiadali o dużej ilości kartonów skonfiskowanych podczas przeszukania. Całości tej historii pikanterii dodaje fakt, że żona właściciela Maria Koledin, jest komisarzem w Hermitage Board of Commissioners 😉

Maria Koledin

Jak czytamy na jednym z portali informacyjnych stronka Awake Brain jest wymieniana w National Association of Boards of Pharmacy jako “Not Recommended Sites.” Dokładnie możemy przeczytać, że ““Ordering drugs from these websites puts you and your family at risk,” according to the association. “Not Recommended Sites are those internet drug outlets that appear to be out of compliance with state and federal laws or NABP patient safety and pharmacy practice standards.”

Herald Agents z amerykańskiej agencji ds. Żywności i leków wydali nakaz przeszukania domu przy 4935 Lakeview Drive w Hermitage, będącego własnością Emila i Marii Koledin. Władze nie ujawniły szczegółów akcji.

Po zniknięciu tych dwóch vendorów na rynku amerykańskim zostaje jeden duży gracz “Ceretropic”, który posiada również Nootropicsdepot.com oraz dwa pomniejsze – Liftmode oraz Newmind. Asortyment jednak jaki posiadają te firmy (w szczególności produkty niezatwierdzone przez FDA) są przedstawiane jako “nie do spożycia” więc teoretycznie póki co mają spokój. Ale tylko teoretycznie bo sytuacja wydaje się mocno niestabilna (a niektórzy wręcz przewidują przejście biznesu nootropowego do podziemi DarkWebu). Sam współzałożyciel “Ceretropic” zapytany o przyszłość firmy kwituje krótko:  “The only thing constant is change.”

Gdy dodamy do tego zeszłoroczną zmianę prawa w UK i wyczyszczenie tamtejszego rynku nootropowego oraz coraz bardziej restrykcyjne prawo narkotykowe (również to w Polsce, które w obecnym kształcie i definicji środka zastępczego praktycznie nie różni się niczym od tego na Wyspach), przyszłość nie zapowiada się zbyt kolorowo i chyba czas zacząć robić zapasy 😉 Jedno jest warte uwagi – z powyższej historii dobrze aby wyciągnęli wnioski pozostali vendorzy ( w tym w naszym kraju), którzy oferują produkty niespożywcze jako “do spożycia”, tak aby przykra historia z Powder City więcej się już nie powtórzyła.

Poznaj autora / nootraveller

Natura eksperymentatora. Poszukiwacz nowości. Fan niesztampowości.

2 Komentarze

  • Widzę , że stronka w dalszym ciągu jest na bieżąco. To się chwali bo na polskiej scenie nootropowej to chyba pierwsze takie miejsce gdzie można oprócz artykułów o samej substancji czy recenzji poczytać również takie newsy.
    Faktycznie na reddit.com/r/nootropics nawiązała się niezła dyskusja na temat Colby Brenana.
    Sam też udzieliłem info ,że dla mnie to jest niemożliwe żeby umrzeć od Tianeptyny.
    Mam jeszcze takie pytanie , z nootropami mam do czynienia od 7 lat. Czy jest szansa aby dołączyć do zespołu nootropy.pl ? lub zamieścić swój tekst ?
    Szukałem gdzieś kontaktu do autorów strony , ale coś nie potrafię odnaleźć.

  • O widzę strona ożyła, mam nadzieję, że zaczniecie dodawać częściej nowe artykuły

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie upubliczniony.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>