, ,

Środki antykoncepcyjne: nootropy dla kobiet?

Środki antykoncepcyjne: nootropy dla kobiet?

Jak pewnie już wiecie, układ nerwowy używa neuroprzekaźników jak chemicznych sygnałów; system hormonalny zaś w ten sam sposób używa hormonów. Przysadka mózgowa wydziela do krwi elementy, które działają na gruczoły układu hormonalnego, powodując wzrost lub spadek produkcji poszczególnych hormonów, tworząc system komunikacyjny między mózgiem i ciałem. Proces ten nazywany jest sprzężeniem zwrotnym i obejmuje chemiczną transmisję z mózgu do gruczołu układu hormonalnego, i z powrotem do mózgu. Gdy zrozumiemy ten proces, nie zdziwi nas fakt, że leki hormonalne zmieniają strukturę i funkcjonowanie naszych mózgów.


Pigułki antykoncepcyjne są obecne na rynku od więcej niż pół wieku. Używa ich ponad 100 milionów kobiet, które wyrażają zwykle zadowolenie z ich stosowania. Jednak skutki działania na mózg i poznanie zawartych w pigułkach syntetycznych steroidów, rzadko były dotąd badane. Temat stał się dla neurologów szczególnie atrakcyjny w 2014 roku [1]. Poniżej przedstawiamy podsumowanie najnowszych odkryć w tym temacie, które z pewnością będą interesujące dla kobiecej części użytkowników nootropów.

W nawiązaniu do nowych badań przeprowadzonych przez Centrum Badawcze UC Irvine [2], kobiety zażywające środki antykoncepcyjne doświadczają zmian w funkcjonowaniu pamięci. Zmiany te nie są natury ilościowej, lecz raczej jakościowej: te, które brały pigułki, lepiej zapamiętywały istotę doświadczenia emocjonalnego, podczas gdy kobiety nie stosujące ich, były lepsze w przywoływaniu szczegółów zdarzenia. Ta zmiana poznawcza brzmi jak najbardziej sensownie, przekonuje badacz Nielsen, ponieważ środki antykoncepcyjne hamują wydzielanie hormonów płciowych, takich jak estrogen i progesteron, aby zapobiec zajściu w ciążę. Hormony te uważa się zaś za powiązane z kobiecą „lewą półkulą”.

Tak więc uważa się, że leki antykoncepcyjne aktywują „męskie” wzorce myślenia. W badaniu [3] na wiele sposobów przebadano u kobiet sposób działania i myślenia. U zażywających tabletki antykoncepcyjne zauważono aktywację ścieżek myślenia w mózgu uważanych za męskie. Zauważono też niewielką, acz znaczącą poprawę reakcji społecznych[4]. Niemniej jednak najbardziej znaczącym odkryciem była trwała poprawa pamięci werbalnej, a także istotna poprawa zdolności wizualno-przestrzennych. Co ciekawe, te zmiany poznawcze zdają się być długoterminowe i zapewniają lepsze wyniki poznawcze także w przyszłości, nawet lata po zaprzestaniu stosowania środków antykoncepcyjnych. Idąc dalej tym tokiem myślenia[5] wykazano, iż kobiety, które kiedykolwiek stosowały antykoncepcję w pigułkach funkcjonują zdecydowanie lepiej, jeśli chodzi o zdolności wizualno-przestrzenne, a także szybkość i elastyczność myślenia. Jest to szczególnie widoczne u tych, które zażywały tabletki przez 15 lat lub dłużej.
Ponad to, zaobserwowano znaczący wpływ zażywania doustnej antykoncepcji na rozpoznawanie emocji, potwierdzając w ten sposób teorię o maskulinizacji mózgu. W neuropsychologii wiadome jest, iż kobiety są lepsze w rozpoznawaniu twarzy i emocji; w tym badaniu klinicznym[6] użytkowniczki doustnej antykoncepcji wykazywały słabszą identyfikację grymasów ludzkich twarzy wyrażających smutek, złość czy niechęć.

Kilka lat temu inne badania pokazały, iż użytkowniczki doustnej antykoncepcji mają więcej substancji szarej [7] w niektórych obszarach mózgu. Te neuroanatomiczne odkrycie nieźle koreluje z neurobehawioralnymi zmianami, jakie zaobserwowano w omawianym przez nas badaniu.

Podsumowując, mechanizmy odpowiedzi mózgu na hormony pokazują, iż organ ten zdolny jest do efektywnej odpowiedzi, w sposób elastyczny, na środowiskowe sygnały pochodzące z układu hormonalnego. Takie wnioski stworzyły dużą potrzebę dalszych badań nad tym, jak pigułki antykoncepcyjne wpływają pośrednio i bezpośrednio na układ nerwowy z poziomu od molekularnego do behawioralnego.

Bibliografia:
1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4139599/
2. http://www.sciencedaily.com/releases/2011/09/110909141637.htm
3. http://www.sciencedaily.com/releases/2011/09/110909141637.htm
4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24231554
5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23175677
6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22994984
7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25224104
8. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0006899314016096

Poznaj autora / Luiza

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie upubliczniony.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>