,

Odkryto substancję, która przywraca funkcje poznawcze u myszy z chorobą Alzheimera

Odkryto substancję, która przywraca funkcje poznawcze u myszy z chorobą Alzheimera

Naukowcy odkryli substancję budową przypominającą taurynę, która niszczy złogi beta-amyloidu powstałe w mózgu we wczesnych stadiach choroby Alzheimera.

Wstępne testy wykazały, że dodatek do wody pitnej EPPS, a dokładniej kwasu 4-(2-hydroksyetylo)-1-piperazynopropanosulfonowego, czyści złogi beta-amyloidu w mózgach myszy z symptomami Alzheimera i przywraca ich funkcje kognitywne.
Badania są na bardzo wczesnym etapie jednak dają nadzieję na powstrzymywanie akumulacji złogów amyloidowych i potencjalne zahamowanie postępu choroby. Płytki beta-amyloidu są pierwszymi oznakami choroby i uważa się, że są przyczyną neurodegeneracji zabijając komórki mózgowe.

epps

Struktura EPPS

Naukowcy z Korei odkryli substancję nazwaną w skrócie EPPS podczas badań przesiewowych nad różnymi związkami chemicznymi i ich wpływem na blaszki amyloidowe. W ostatnim badaniu dodawano po kolei substancje do wody pitnej, którą z kolei podawano dla myszy chorych na Alzheimera. Okazało się, że podawanie EPPS przez tydzień poprawiało wyniki gryzoni podczas testów w labiryncie oraz usuwało złogi amyloidu z mózgów.

“Nasze badania wyraźnie potwierdzają pogląd, że agregaty beta-amyloidu są głównym sprawcą choroby Alzheimera” – powiedział YoungSoo Kim, który prowadzi zespół badawczy w Korea Institute of Science and Technology w Seoulu.

Badanie wykorzystywało myszy, którym wszczepiono złogi amyloidowe do mózgu. Rezultatem tego było upośledzenie funkcji poznawczych, jednak nie rozwinęło się u nich uszkodzenie mózgu na szeroką skalę jakie spotyka się u pacjentów z chorobą Alzheimera, których nie da się odwrócić poprzez usunięcie blaszek beta-amyloidowych.

“Nie wierzę, że EPPS jak i inne substancje które potencjalnie mogą usuwać złogi beta-amyloidu zregenerują uszkodzone mózgi pacjentów’ – mówi Kim, którego badania ukazały się w Nature Communications. ‘Jednak mocno wierzę, że związki te mają dużą szansę na zatrzymanie procesów neurodegeneracyjnych i uratują pacjentów przed śmiercią.”

brain_cross_section_border

Potrzeba jeszcze sporo badań i dowodów na to, że EPPS oraz jego pochodne posiadają potencjalne właściwości zahamowanie demencji u ludzi. Toksyczność działania tej substancji nie jest jeszcze znana. Kim potwierdził, że żadna z badanych myszy nie doświadczyła efektów ubocznych. Substancja ta, jak dodaje, jest bardzo podobna do tauryny – aminokwasu występującego w energy drinkach.

Niezbędne są również szeroko zakrojone badania, czy substancja jest równie skuteczna u ludzi. Wiele związków chemicznych, które dawały obiecujące działanie u zwierząt, okazały się nieskuteczne w badaniach na ludziach.

Kim zgadza się , że jeszcze wiele pracy przed nimi jednak uważa, że leki niszczące złogi beta-amyloidu mogą być bardzo pomocne u pacjentów we wczesnym stadium choroby. Płytki powstają przez okres ponad 10 lat zanim u pacjenta rozwiną się poważne uszkodzenia oraz zaburzenia neurologiczne.

Grupa badaczy podjęła również działania w innym kierunku. A mianowicie próbuje zaprojektować antyciała, które łączą się ze złogami a następnie je rozbijają.

alzheimers

James Pickett, szef działu badań “Alzheimer’s Society” powiedział: “Zawsze nowe podejście do tematu sposobów leczenia Alzheimera jest mile widziane i przyjmowane z entuzjazmem. Jednak jest na tą chwilę zbyt wcześnie aby mówić, że metoda ta okaże się zbawienna dla wielu osób żyjących z tą chorobą. Badanie pokazuje, że substancja faktycznie może pomóc usunąć niektóre formy beta-amyloidu. Jednak trzeba pamiętać, że póki co zadowalające efekty zostały zaobserwowane tylko u myszy, które w pełni nie odtwarzają kilku istotnych zmian, które widzimy u chorych ludzi.

“Intensywnie pracujemy nad zrozumieniem tej choroby od bardzo dawna, istnieje również wiele substancji, które są w fazie testów klinicznych, których celem jest beta-amyloid. Mamy nadzieję, że nowe odkrycia pewnego dnia przełożą się na rzeczywistość pacjentów z chorobą Alzheimera.”

Źródło: www.theguardian.com

“Choroba Alzheimera charakteryzuje się przejściem monomerów beta-amyloidu (Aβ) w toksyczne oligomery oraz złogi. Biorąc pod uwagę, że nieprawidłowości w Aβ zazwyczaj poprzedza szereg objawów klinicznych, czynnik który byłby zdolny do dezagregacji istniejących agregatów Aβ mógłby znacząco przyczynić się do zahamowania choroby. Substancją o takich właściwościach jest niedawno odkryty EPPS, który wiąże się z agregatami Aβ i konwertuje je na monomery. Podanie oralne EPPS znacząco zmniejsza zaburzenia behawioralne związane z hippocampem oraz rozbija oligemery Aβ co dobitnie wskazuje na przyczynę mechanizmu rozwoju choroby Alzheimera.”

Cała publikacja, która ukazała się na “Nature Communications” dostępna jest pod tym linkiem: http://www.nature.com/ncomms/2015/151208/ncomms9997/full/ncomms9997.html

Poznaj autora / nootraveller

Natura eksperymentatora. Poszukiwacz nowości. Fan niesztampowości.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie upubliczniony.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>