NSI-189 – antydepresant który powoduje wzrost hipokampa

NSI-189 – antydepresant który powoduje wzrost hipokampa

U osób, u których zdiagnozowano ciężką depresję zauważono redukcję objętości hipokampa. Hipokamp jest to nieduży obszar w mózgu odpowiedzialny za szeroko pojętą pamięć  i funkcje orientacji w przestrzeni. Uważa się także, że odgrywa kluczową rolę w regulacji nastroju. Leki antydepresyjne nowej generacji takie jak SSRI poprawiają pracę mózgu właśnie w obszarze hipokampa i pobudzają proces zwany neurogenezą, umożliwiając wzrost nowych komórek w mózgu.

Firma biotechnologiczna o nazwie Neuralstem zdecydowała się na nowe podejście do antydepresantów. Celem jej pracowników jest stworzenie środka, który będzie stymulował wzrost różnych obszarów we wnętrzu mózgu.

Zajmują się oni głównie problemem depresji, ale również innymi dolegliwościami, takimi jak choroba Alzheimera, badając także pod tym kątem eksperymentalny preparat nazywany NSI-189.

Odwrotnie niż tradycyjne leki na depresję, NSI-189 nie działa na zasadzie podniesienia poziomu neuroprzekaźników. Dąży raczej do wzrostu obszaru hipokampa, wzrostu komórek nerwowych i zmiany funkcji neuroprzekaźników. Zarząd spółki Neuralstem uważa, że depresja uzależniona jest od rozmiaru hipokampa i w wielu przypadkach przez podniesienie tego rozmiaru może być złagodzona, czy nawet całkowicie wyleczona.

Co to jest NSI-189?

NSI-189 to eksperymentalny preparat, który jest obecnie testowany na osobach z ciężką depresją. Został stworzony przez amerykańską firmę Neuralstem, Inc., a sfinansowany przez DARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności) i NIH (Narodowy Instytut Zdrowia). Skoro DARPA zdecydowała się na taką inwestycję, sprawa jest obiecująca i być może już wkrótce będziemy mieć na rynku lek, który skutecznie wyleczy z depresji, Alzheimer’a, zespołu stresu pourazowego (PTSD) i różnych zaburzeń poznawczych związanych z zaawansowanym wiekiem.

Jak działa NSI-189?

Z farmakologicznego punktu widzenia zażywanie NSI-189 powoduje stymulację neurogenezy (czyli wzrostu nowych komórek mózgowych) oraz powiększa objętość hipokampa. Uważa się, iż substancja ta może prowadzić do poprawy pamięci zarówno krótko- jak i długotrwałej, jak również poprawiać orientację w przestrzeni. Uważa się również, że obierając sobie za cel hipokampa jest środkiem na regulację nastroju i stymuluje w ten sposób reakcję na lek antydepresyjny.

Celem firmy Neuralstem jest wpłynięcie na trzy najważniejsze aspekty depresji, którymi są:

Rozmiar hipokampa: podstawowym celem  jest zwiększenie rozmiaru hipokampa. Uznaje się, że zarówno poprzez wzrost hipokampa, jak również  gęstości zdrowych komórek nerwowych, można poprawić nastrój oraz zdolności poznawcze.

Neurogeneza:  twórcy  uważają, iż poprawi on funkcjonalność neuronów. Spowoduje to z pewnością wzrost nowych komórek nerwowych i naprawi uszkodzone obszary. Na podstawie wstępnych sprawozdań Neuralstemu można spekulować, iż funkcjonowanie neuronów ulegnie poprawie.

Neurotransmisja: badacze twierdzą, iż będzie on oddziaływał na neuroprzekaźniki, nie ustalono wciąż jednak, w jaki sposób.

5_article_5588ed89c3f4a_article_v3

Potencjalne korzyści z zażywania NSI-189

Zakłada się, iż potencjalne korzyści z przyjmowania NSI-189 to: efekt antydepresyjny, wyleczenie objawów, wpłynięcie na mechanizmy działania depresji, jak również wzrost objętości mózgu w konkretnych jego obszarach.

Wzrost objętości mózgu: substancja ma potencjał do podniesienia objętości mózgu w obszarach, które skurczyły się w efekcie choroby lub stresu. To różni preparat od obecnych na rynku lekarstw, które działają zwykle na zasadzie podniesienia poziomu neuroprzekaźników. Zmianę rozmiaru obszarów z mózgu pacjenci będą mogli zaobserwować w badaniu rezonansem magnetycznym (MRI). „Jeśli dzięki badaniu MRI wykażemy wzrost w obszarze hipokampa i jednocześnie zaobserwujemy cofnięcie się objawów depresji 6 miesięcy po zaprzestaniu przyjmowania leku, będziemy wiedzieli, iż znaleźliśmy lekarstwo” – mówi prezes firmy.

Potencjał leczniczy: dr. Karl Johe (prezes firmy Neuralstem) zakłada, iż NSI-189 ma potencjał, aby wyleczyć osoby, których stan związany jest z redukcją rozmiaru hipokampa. Innymi słowy, przyjmowanie jego wywoła neurogenezę i uruchomi wzrost pewnych miejsc w obszarze mózgu. Leczenie zakończy się w momencie, gdy te miejsca osiągną swój właściwy, „zdrowy” rozmiar i ten zdrowy stan zostanie utrzymany.

Cel – hipokamp:  NSI-189 zdaje się oddziaływać bezpośrednio na hipokampa, co sugeruje, że powinien poprawić również funkcje związane z pamięcią. Może też pomóc w wykonywaniu zadań wymagających wysokiego poziomu orientacji przestrzennej.  Celem działania preparatu jest hipokamp, bo kurczenie się tego właśnie rejonu mózgu wpływa na powyższe obszary.

Poprawa funkcjonowania mózgu:  substancja ma szansę poprawić ogólne funkcjonowanie mózgu, a więc: prędkość myślenia, zręczność, wydajność, w szczególności w obszarze hipokampa. Może to zaowocować poprawą zdolności do odzyskiwania wspomnień (zarówno z pamięci krótko- jak i długotrwałej).

Mechanizm działania: na dzień dzisiejszy sposób działania NSI-189 pozostaje tajemnicą. Badania kliniczne właśnie trwają, także pojawienie się większej ilości danych z pewnością przyniesie odpowiedzi.

Potencjał neuroprotekcyjny i nootropowy: można założyć, że środek ten będzie działał neuroprotekcyjnie i nootropowo. Wydaje się całkiem oczywiste, że skoro doprowadzi do wzrostu obszaru i funkcjonalności hipokampa, poprawi funkcje poznawcze i pamięciowe. Może też zapobiegać spadkowi zdolności kognitywnych u osób starszych i schorzeniom neurodegeneracyjnym.

Regulacja neuroprzekaźników: na podstawie wstępnych sprawozdań twórców NSI-189  uważa się, iż lek może oddziaływać na poziom pewnych neuroprzekaźników. To z kolei może wpłynąć na szybkość i/lub sam proces przekaźnictwa nerwowego oraz różne receptory. Na razie mechanizm ten nie jest poznany.

black-and-white-person-woman-girl-medium

Teza Neuralstemu: redukcja rozmiaru hipokampa prowadzi do depresji

Wykazano, iż u gryzoni I innych zwierząt pomniejszony hipokamp okazuje się być przyczyną depresji. U ludzi jest to niepotwierdzona teoria, jednak badacze uważają, że jeśli NSI-189 aktywuje wzrost hipokampa, a objawy depresji ulegają redukcji, to teoria ta staje się coraz bardziej prawdopodobna.  Twórcy preparatu najpierw przeprowadzili testy w laboratorium, aby zobaczyć, jak skutecznie działa.

Do badania wykorzystano macierzyste komórki nerwowe i rozpoczęto testy siedmiu różnych substancji, aby zaobserwować, czy przyczynią się do wzrostu komórek. Wiele z tych związków działało w sposób obiecujący, jednak firma nie miała funduszy na dokładne badania ich wszystkich. Dlatego zdecydowano się na badania dotyczące ostatniej z siedmiu (NSI-189), która ma największe szanse, aby oddziaływać na ludzi.

Przed rozpoczęciem badań klinicznych, substancja była testowana na myszach. W badaniach zaobserwowano wyraźny wzrost rozmiaru hipokampa po podaniu specyfiku. Następnie lek przetestowano na niewielkiej grupie ludzi, aby wykluczyć występowanie poważnych niepożądanych efektów ubocznych. Wtedy to FDA przyznało firmie Neuralstem fundusze na dalsze testowanie NSI-189 na osobach cierpiącym na ciężką depresję.

Testy kliniczne i badania nad NSI-189

Na ten moment nie można jednoznacznie stwierdzić, czy ta substancja jest w pełni bezpiecznym i skutecznym środkiem na depresję. Fazę 1 testów klinicznych ukończono w 2011 roku, przebadano w niej 41 osób. Fazę 1(B) przeprowadzoną na 24 chorych ukończono w 2014 roku. Na ten moment więc NSI-189 przetestowano na w sumie 65 osobach, co uznaje się za bardzo małą próbę.

Te przeprowadzone na niewielką skalę badania wykazały skuteczność  przy dawce NSI-189 na poziomie 40-80 mg dziennie. Badano także większe dawki, jednak testy nie wykazały adekwatnej skuteczności przy ilości 120 mg. Wiadomo jednak, iż obecnie próbuje się ustalić najskuteczniejszą dawkę NSI-189.

Ciekawym aspektem NSI-189 jest to, iż jego działanie nie ogranicza się jedynie do działania w obszarze chorób związanych z obniżeniem nastroju. Neuralstem planuje rozpoczęcie dodatkowych testów klinicznych, które mają pokazać, czy substancja ta pomoże skutecznie pacjentom z poważnymi uszkodzeniami mózgu, chorobami neurodegeneracyjnymi, zespołem stresu pourazowego (PTSD), po udarze, czy tym z obniżonymi funkcjami poznawczymi spowodowanymi zaawansowanym wiekiem. Jednakże ze względu na małą skalę testów, które do tej pory wykonano, nie ma żadnego potwierdzenia dla tych śmiałych tez.

Pierwszą fazę  badań klinicznych przeprowadzono głównie dla potwierdzenia bezpieczeństwa i określenia dawki. W 2015 roku miała się rozpocząć druga faza testów. Jeżeli badania na większej grupie osób wykażą, iż NSI-189 jest skuteczny i całkowicie bezpieczny, FDA prawdopodobnie sfinansuje „szybką ścieżkę”, dzięki czemu lek zostanie szybciej zatwierdzony.

Końcowe wnioski dotyczące NSI-189 jako antydepresanta

To imponujące, że Neuralstem stara się w tak nowatorski i kreatywny sposób podejść do leczenia depresji. Lek zdaje się działać jedynie poprzez wzrost w obszarze hipokampa i innych regionów w mózgu. Nie jest jednak jasne, czy aby na pewno wzrost ten będzie określony i nie wywoła też tego samego w niepożądanych obszarach.

Z obiektywnego punktu widzenia, można założyć hipotetycznie, iż preparat ten będzie miał również duży potencjał naprawczy w uszkodzonych obszarach mózgu. Na razie jednak nie ujawniono danych dotyczących skuteczności oraz niepożądanych skutków ubocznych. NSI-189  z pewnością będzie poddany  wnikliwym badaniom i obserwacji w kolejnych latach.

Na dzień dzisiejszy, sposób działania tej substancji wydaje się być niezwykły i unikatowy. Na razie jednak nie wiadomo, czy razem ze wzrostem, który lek indukuje, wpływa również na neuroprzekaźniki i czy wywołuje neurochemiczne zmiany w mózgu. Pamiętać również należy, iż „wzrost nowych komórek nerwowych” brzmi co prawda ekscytująco, jednak leki SSRI robią dokładnie tę samą robotę.

Tłumaczone ze strony: www.smarternootropics.com

Poznaj autora / Luiza

4 Komentarze

  • Potwierdzam gigantyczną skuteczność substancji w depresji ,po 28 dniach suplementacji byłem w stanie wyrzucić moje antydepresanty które brałem latami ,mija 6 m-cy od zaprzestania kuracji NSI do tej pory efekty się utrzymują właśnie dlatego nigdy nie trafi do aptek.

    • Dzięki za ciekawą opinię opartą na własnych doświadczeniach. Już niedługo pojawi się artykuł o nowych doniesieniach dot. tej substancji. Jest duża szansa, że za kilka lat pojawi się jednak w aptekach 😉

    • Idealnie pasuje do mojego przypadku by sprobowac ostatniej szansy. Ssri nigdy nie dzialaly. Da sie to jakos przetestowac?sprzedalbym chyba wszystko by przezyc choc jeden dzien inaczej

  • Jest w mojej kolejce do przetestowania lecz podobno znika powoli ze sprzedaży przez naciski producenta,dość tajemnicza sprawa z tym NSI.

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie upubliczniony.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>