, ,

Alpha GPC vs CDP cholina: jak działają?

Alpha GPC vs CDP cholina: jak działają?

Często zdarza się, iż nazwy suplementów są skracane do akronimów, których rozszyfrowanie sprawia wiele kłopotów (np. N-Acetylo-L-Tyrozyna staje się NALT, dimetyloaminoetanol – DMAE etc.). Problem pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z dwoma bardzo podobnymi do siebie suplementami o podobnych efektach działania.

Ten nieduży artykuł pomoże wam rozeznać się w  „alfabetycznej zupie cholinowej” – czyli dowiecie się, czym są Alpha GPC i CDP cholina.

Substancje te przedstawione są poniżej w kolejności alfabetycznej.

Alpha GPC

 1. Inna nazwa dla tej substancji to Alfosceran Choliny lub Alpha glicerylofosforylcholina. Ta wiedza pewnie ci się nie przyda, no chyba, że chcesz się pochwalić innym znajomością dziwnych słów.
 2. AGPC jest pochodną fosfatydylocholiny. Działa higroskopijnie i jest delikatnie słodka w smaku. Oznacza to, iż Alpha GPC nie musi być kapsułkowana w celu uniknięcia gorzkiego smaku (jak to bywa z wieloma suplementami), oraz że należy zwrócić szczególną uwagę na sposób przechowywania tego suplementu (tak, aby nie dostawała się do niego wilgoć).
 3. Wykazuje aktywację układu przywspółczulnego oraz wzrost poziomu GABA, co sugeruje spadek aktywności systemu noradrenergicznego (czyli współczulnego). Innymi słowy, to źródło choliny wywołuje efekt uspokajający („odpocznij i przetraw”), dezaktywując jednocześnie efekt „walcz lub uciekaj”. Oznacza to, iż AGPC najlepiej zażyć przed snem lub odpoczynkiem, na pewno nie przed wysiłkiem psychicznym czy fizycznym.
 4. Zapewnia neuronom wysoki poziom choliny (skuteczniej niż cytykolina, czyli CDP cholina), jak również chroni ściany komórkowe. Doskonała tolerancja (44/2044 (2.4%)) gwarantuje terapeutyczną funkcję w przypadku ostrego udaru i przemijającego napadu niedokrwiennego (TIA). Co to dla ciebie oznacza? Jak środek uzupełniający poziom choliny, Alpha GPC jest lepszym wyborem niż CDP cholina (jednak, jak przekonamy się dalej, CDP cholina też ma swoje asy w rękawie). Alpha GPC jest dobrze tolerowany (skutki negatywne są minimalne).
 5. Udowodniona funkcja terapeutyczna, jeśli chodzi o poprawę funkcji poznawczych u osób chorujących na Alzhaimera. Co ciekawe, udowodniono także pozytywne skutki przyjmowania oleju kokosowego przy tej chorobie, ponieważ należy on do grupy olejów MCT, które zawierają trójglicerydy. Są one łatwo przyswajalne przez neurony i dają im energię – czyli to, czego przy chorobie Alzhaimera najbardziej neuronom brakuje. Niedobór ten coraz częściej kojarzy się też z występowaniem cukrzycy typu III.

CDP cholina

 1. Jest znana także pod nazwami: cytykolina, cytydylo-5´difosfocholina.
 2. Jest etapem pośrednim w tworzeniu fosfatydylocholiny (PC) z choliny (nie jest więc jej pochodną, w przeciwieństwie do Alpha GPC). Ta wiedza pewnie na niewiele ci się zda. Jeśli suplementujesz już PC to świetnie, CDP cholina może być jedynie dodatkiem do tego. Jeśli nie suplementujesz PC, to zażywanie cytykoliny może zwiększyć produkcję PC (jest to bardzo „zdrowy” związek, który spełnia kilka ważnych ról w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego).
 3. CDP cholina jest nootropem psychostymulującym. Oznacza to, iż w przeciwieństwie do AGPC, które aktywuje układ przywspółczulny („odpoczywaj i przetraw”), cytydylo-5´difosfocholina aktywuje współczulny układ nerwowy, a więc w łagodny sposób energetyzuje. Dlatego zaleca się zażywanie cytykoliny przed treningiem lub innym wysiłkiem fizycznym lub psychicznym.
 4. Badania pokazują, iż CDP cholina zapobiega uszkodzeniu neuronów dopaminergicznych i prawdopodobnie zwiększa gęstość receptorów dopaminy. Dopamina spełnia ważną rolę z punktu widzenia motywacji, chęci, odczuwania przyjemności, satysfakcji i radości życia. Jest kilka narkotyków, a także suplementów, które znacznie podnoszą poziom dopaminy, jednak na dłuższą metę ma to katastrofalne skutki dla użytkownika (nie chodzi jedynie o uzależnienie). Zamiast bawić się w niebezpieczną grę polegająca na podnoszeniu ilości dopaminy w organizmie, lepiej uwrażliwić się na jej naturalny poziom poprzez podniesienie ilości receptorów tej substancji. Efekt będzie podobny do tego, gdy podnosisz poziom dopaminy, jednak bez negatywnych skutków ubocznych, jakimi są trwałe obniżenie nastroju i potencjalne uzależnienie.
 5. Podobnie jak Alpha GPC, cytykolina jest dobrze tolerowana przez organizm (nie ma efektów ubocznych zażywania). Działa też ochronnie na membrany neuronów, jest pomocna przy chorobie Alzheimera i innych zaburzeniach poznawczych związanych z zaawansowanym wiekiem.

 

Reklama


Dwuwinian choliny w tabletkach

 Dwuwinian choliny w proszku

 

 

Podsumowanie:

– obie substancje mają długie nazwy

– Alpha GPC ma bardziej działanie uspokajające, a CDP cholina – stymulujące. Oba działają świetnie w kwestii podniesienia poziomu acetylocholiny w mózgu, jednak AGPC jest w tym wypadku trochę lepsze

– Cytykolina wykazuje delikatne pozytywne działanie na  neurony dopaminergiczne. Alpha GPC – nie

– oba suplementy są pomocne przy problemach poznawczych związanych z zaawansowanym wiekiem

– Oba są dobrze tolerowane przez organizm i w zasadzie nie ma efektów ubocznych zażywania

– Ze względu na higroskopijność, AGPC trzeba przechowywać w szczelnym opakowaniu, aby się nie skawaliło. Z CDP choliną nie ma tego problemu.

Tłumaczone z www.mindnutrition.com

Poznaj autora / Luiza

Jeden komentarz

 • Jestem po embolizacji tętniaka olbrzymiego mózgu mózgu,Pierwszy implantowano 9 spirali,po roku stome.Od 2 lat zażywam 1 x dziennie CDP CHOLINE firmy Jarrow.Artykół ten bardzo mi pomógł i uspokoił że nie ma działań ubocznych.Uważam że poza tym że sprawniej funkcjonuje umysłowo to trochę poprawia mi się wzrok/jaskra/.Mam 78 lat.

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie upubliczniony.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>