Chcesz być bardziej produktywny? Poznaj 6 skutecznych sposobów

Chcesz być bardziej produktywny? Poznaj 6 skutecznych sposobów

Każdy z nas chciałby być bardziej produktywny – zarówno w pracy, jak i w domu. Łatwiej jednak o tym mówić, niż faktycznie to zrobić.


Według badania, jakie przeprowadzono w 2013 roku w firmie AtTask, jedynie połowę swojego czasu spędzonego w biurze pracownicy poświecili na wykonywaniu swoich faktycznych zadań. Firma ta z pewnością nie jest odosobnionym przypadkiem.
Co zrobić, aby zwiększyć swoją efektywność i podnieść ten wynik? Wystarczy zastosować kilka prostych technik pamiętając, że w zależności od specyfiki zajęcia, niektóre z nich mogą się okazać bardzo trafne, inne zaś nieadekwatne.

1. Zamień sprawdzanie poczty w grę
Według badań z 2012 roku, przeciętny Amerykanin spędza 28 procent swojego czasu w pracy na przeglądaniu skrzynki z wiadomościami. Trener marketingu George Kao przegląda swoją skrzynkę raz na godzinę, powtarzając szybko „następne”, jak w grze. Stosując tą metodę, przechodzisz szybko przez kolejne wiadomości od razu podejmując decyzję, jak na nie odpowiedzieć.

2. Pozwól sobie pomarzyć w ciągu dnia
Oddawanie się marzeniom w trakcie pracy kojarzy się z byciem leniwym i bezproduktywnym, lecz w rzeczywistości to właśnie te krótkie podróże w świat wyobraźni prowadzą do odnalezienia najlepszych rozwiązań, jakich poszukujemy. Według badań przeprowadzonych w 2012 roku, w takim stanie relaksacji umysł dużo szybciej znajduje kreatywne rozwiązania najbardziej zawiłych problemów. Krótko mówiąc, najlepsze pomysły pojawiają się, gdy się najmniej starasz!

3. Mów do siebie na głos
Podczas wykonywania zadania mów do siebie na głos, co krok po kroku powinieneś zrobić. Dzięki temu nie stracisz uważności i odsuniesz od siebie wszelkie dystrakcje. W ten oto sposób wykonasz zadanie spokojnie i w pełnym skupieniu. Ta metoda może się okazać szczególnie skuteczna w sytuacjach stresowych. Ciekawostka – dzięki mówieniu do siebie na głos łatwiej znajdziesz zagubione przedmioty.

4. Skróć planowany czas realizacji swoich zadań
Jak dowiedli badacze, szybciej ruszysz z realizacją zadania, gdy swoje cele i terminy będziesz planował nie w latach czy miesiącach, a dniach. Okazuje się, że rozłożenie zadań na mniejsze okresy czasu, pomaga nam uniknąć zostawiania wszystkiego na ostatnią chwilę.

5. Popatrz na przyrodę lub obrazy ją przedstawiające
Popraw swoją uwagę przez przyglądanie się naturze, choćby przez 40 sekund. Jak dowiedli australijscy badacze, przyglądanie się trawie czy kwitnącym kwiatom powoduje, iż popełniamy mniej błędów podczas wykonywania zadań, niż wtedy, gdy odpoczywając patrzymy na betonową ścianę. Autor tego badania uważa, że nawet patrzenie na obraz przedstawiający naturę może się przyczynić do poprawy koncentracji i zwiększyć efektywność.

6. Pytaj siebie cały czas o status swojej produktywności
Stwórz sobie „mantrę”, która pomoże ci pozostać skupionym na zadaniach. Co godzinę pytaj siebie, czy to co robisz, jest produktywne. To pozwoli ci się zatrzymać i odzyskać skupienie.

Tłumaczone ze strony: mashable.com

Poznaj autora / Luiza

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie upubliczniony.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>