,

Fenyloetyloamina – mechanizmy działania i sposób użycia

Fenyloetyloamina – mechanizmy działania i sposób użycia

Fenyloetyloamina HCL, znana także jako PEA, jest suplementem wykorzystywanym do wielu różnych celów. Wśród nich są: zwiększenie zdolności poznawczych, poprawa nastroju, zmniejszenie masy ciała i poprawa koncentracji. Występuje naturalnie w układzie nerwowym ssaków – a więc także i ludzi. Uważa się, że działa ona jako pewien rodzaj neuromodulatora. Jest organicznym związkiem chemicznym z grupy amin, naturalnym neurotransmiterem monoaminowym. W ludzkim mózgu powoduje uwalnianie się noradrenaliny i dopaminy – dwóch bardzo silnych neuroprzekaźników związanych  z czujnością i uwagą. Fenyloetyloamina HCL jest obecnie najpopularniejszą formą fenyloetyloaminy, jaką spotkać można na rynku suplementów.

Fenyloetyloaminę HCL napotkamy w czekoladzie . Jest również nazywana “narkotykiem miłości”, ponieważ uwalnia się w mózgu, gdy przeżywamy romantyczną miłość. Podnosi ciśnienie krwi oraz poziom glukozy w organizmie. Dzięki takiemu działaniu jesteśmy bardziej czujni i mamy lepsze samopoczucie, odczuwamy zadowolenie. Powszechne jest zaliczanie fenyloetyloaminy HCL do grupy  nootropów obok inhibitorów monoaminooksydazy, takich jak Hordenina.

Działanie

Istnieje wiele różnych mechanizmów działania PEA, gdy ta przekracza barierę krew-mózg i dostaje się do ośrodkowego układu nerwowego. Przede wszystkim pomaga w uwalnianiu  b-endorfiny, która jest opioidowym peptydem odpowiedzialnym za odczuwanie przyjemności. Wywołuje stany podobne do stanu zakochania poprzez stymulację produkcji noradrenaliny i dopaminy w mózgu. Co więcej, nie tylko stymuluje produkcję dopaminy, ale również zapobiega spadkowi tej substancji, zwiększając w efekcie jej stężenie.

Uważa się także, że PEA stymuluje wydzielanie acetylocholiny – kolejnego potężnego związku chemicznego wydzielanego przez nasz mózg – i neurotransmitera. Acetylocholina odgrywa istotną rolę przy procesach myślowych takich jak zapamiętywanie, uczenie się, przypominanie, koncentracja uwagi, a nawet percepcja zmysłowa.

Zalety

Jedną z największych korzyści ze stosowania suplementów zawierających PEA jest to, że mogą one znacznie poprawić  nastrój i wywołać dobre samopoczucie. Mogą być zasadniczym wsparciem dla osób żyjących w dużym stresie, niepokoju, a nawet osób z depresją. Efekty te związane są najprawdopodobniej z uwolnieniem b-endorfiny i dopaminy, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za nastrój i napęd. Fenyloetyloamina jest suplementem dość często stosowanym jako element leczenia depresji i stanów niepokoju. Podwyższa także ciśnienie krwi oraz poziom glukozy we krwi, zwiększając w tej sposób energię. Przyczynia się do zmniejszenia odczuwania zmęczenia, często obecnego przy depresji i anhedonii.

Fenyloetyloamina ma również działanie nootropowe, głównie ze względu na jej działanie stymulujące, a także zwiększenie wydzielania wspomnianej wcześniej acetylocholiny. Wysoki poziom tego neuroprzekaźnika przyczynia się do poprawy pamięci. Można odnieść wrażenie, jakby miało się lepszy dostęp do swoich wspomnień. Wielu użytkowników zauważyło też poprawę zdolności uczenia się i wyższą koncentrację, a także większe skupienie. U niektórych osób odnotowano polepszoną percepcję zmysłową – szczególnie w obszarze słuchu i wzroku.

Uwolnienie tak potężnych substancji w połączeniu z wysokim ciśnieniem krwi oraz wysokim poziomem glukozy powoduje również przyspieszenie metabolizmu. Może prowadzić do przyspieszonego spalania tłuszczu w organizmie. Na rynku znajduje się obecnie wiele preparatów odchudzających, w których jednym z głównych składników aktywnych jest właśnie PEA.

REKLAMA

Dawkowanie

Akceptowalna dawka PEA oscyluje między 250 a 500 mg dziennie. Dawka powyżej 1000 mg jest niewskazana. Nowym użytkownikom zaleca się stosowanie na samym początku dawek 100 mg dziennie i zwiększać je w miarę potrzeb i odczuwanych skutków działania suplementu. Warto też robić przerwy w zażywaniu, aby nie uzależnić się od efektów działania PEA. Najlepiej jest stosować tę substancję okazjonalnie i nie włączać jej do codziennej suplementacji.

Zażywana oddzielnie, PEA jest dość szybko rozbijana przez enzym zwany oksydazą monoaminową (MAO). Efekty jej działania są zatem krótkie. Łącząc PEA z inhibitorem MAO (np. hordeniną) – zapobiega się zbyt szybkiej metabolizacji fenyloetyloaminy. W sieci można znaleźć informacje, że hordeninę należy zażyć 20-30minut przed PEA w celu osiągnięcia najlepszych efektów. Należy jednak uważać na dawkowanie, bo połączenie takie może być potencjalnie niebezpieczne.

Kiedy nie wolno zażywać PEA?

Łączenie z hordeniną w powyższych dawkach nie powinno wywołać poważniejszych skutków ubocznych. Jednak łączenie z innymi inhibitorami MAO (szczególnie lekami przepisywanymi  na receptę tj. moklobemid) jest zdecydowanie niewskazane. Jeżeli chodzi  o osoby chorujące na schizofrenię także powinny unikać tego suplementu ze względu na stały podwyższony poziom dopaminy w mózgu.

Opinia

Fenyloetyloamina HCL to jeden z najskuteczniejszych nootropów podnoszących nastrój i energię psychiczną. Ma silne działanie przeciwlękowe, poprawia skupienie i pamięć, przy właściwym stosowaniu zwiększa motywację i napęd. Używana nieregularnie lub w krótkich okresach czasu, PEA uważana jest za stosunkowo bezpieczną substancję wzmacniającą funkcje poznawcze.

Tłumaczone ze strony: http://nootriment.com/

Poznaj autora / Luiza

6 Komentarzy

  • Opis do dupy nie trzyma sie to kupy dupy

  • mianowicie piszecie:
    Warto połączyć fenyloetyloaminę z hodeniną w celu zmaksymalizowania efektów. Zażywana oddzielnie, PEA jest dość szybko rozbijana przez enzym zwany oksydazą monoaminową (MAO). Efekty jej działania są zatem krótkie. Łącząc substancję z 30 mg hodeniny – będącej inhibitorem MAO – zapobiega się zbyt szybkiej metabolizacji fenyloetyloaminy. Hordeninę należy zażyć 20-30minut przed PEA, aby zmaksymalizować stężenie inhibitora MAO w mózgu.

    A za chwile piszecie że nie wolno zastanowcie sie

    • Hej ! Dzięki za czujność. Tekst został przetłumaczony z innej strony gdzie przeciwwskazania dotyczyły łączenia z pozostałymi IMAO (wyłączając hordeninę). Poprawione i pozdrawiamy !

  • Jedną z godnych uwagi metod zwiększenie sprawności umysłowej jest spożywanie ziół. Hordenina nie jest co prawda ziołem, ale ta niesamowita substancja nie ustępuje jednak ziołom w korzyściach, jakie jej spożywanie przynosi dla naszego organizmu. Polecam poczytać o jej korzyściach:

  • Chcę przestrzec przed bezkrytycznym stosowaniem tej substancji. Zażycie tylko 250 mg, poprzedzone o ok 20 min hordeniną w dawce 100 mg i z ekstraktem z Vilca Cora oraz kurkuminą, daje euforię na granicy bezpieczeństwa. Łatwo z tym przeholować, a zjazdy po ciągach potrafią być srogie. Mam w domu seleglinę, ale po poprzednich przeprawach z 2-PEA, kiedy ćpałem to to przez 3 miechy dzień w dzień, boję się brać wcześniej sele, bo nawet dla 5 mg sele pod policzek, 250 mg 2-PEA to jest już spora dawka. Inna sprawa że ja cierpię na nerwicę natręctw (uzależnienie od pornografii, klimaty BDSM). Po zażyciu sele i ok 500 mg 2-PEA przez całą noc byłem przyspawany do neta, gdzie oglądałem sesje z tresury niewolników przez dominy, a na dodatek co godzinę dorzucałem kolejne 500 dla podtrzymania tego chorego haju. Potrafiłem nie spać nawet 3-4 noce z rzędu. 2-PEA nawet ciężko powiedzieć że poprawia nastrój. Nie poprawia, ona rozwala łeb młotkiem. To mega silna, patologiczna euforia ze straszliwym parciem do folgowania różnym zwierzęcym popędom – tak to działa u mnie. Po takich sesyjkach tak ostro działałem, że miałem stany zapalne prącia. Także bezpieczna dawka to rzeczywiście 500 mg na dobę i ani grama więcej, chyba że ktoś zaraz potem idzie na siłkę.

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie upubliczniony.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>