,

Gotu kola – pomaga na pamięć i koncentrację

Gotu kola – pomaga na pamięć i koncentrację

Wąkrota azjatycka, znana również pod nazwą Gotu kola (Centella asiatica), jest jedną z najbardziej cenionych roślin leczniczych Dalekiego Wschodu, ze względu na szeroki zakres właściwości terapeutycznych często jest porównywana z żeń-szeniem.

W medycynie ajurwedyjskiej, Centella asiatica stosowana jest od tysięcy lat zewnętrznie i wewnętrznie przede wszystkim we wszelkich chorobach ośrodkowego układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, skórnych. Ma bardzo dobre działanie w przypadku trudno gojących się ran i jako środek ogólnie wzmacniający cały organizm, zwłaszcza w okresie przesilenia czy długotrwałego zmęczenia.

Występuje pod różnymi nazwami. W Indiach i Nepalu powszechnie znana jest jako Gotu kola oraz Brahmi i Saraswati. W Indiach przyjmuje różne lokalne nazwy, np. Manimuni (Assam), Karinga, Karivana (okolice Bombaju), Vallari (wyżyna Dekanu), Brahmi, Brahma-manduki, Brahmi Bheda, Khulakudi, Madukaparni.

Wąkrota azjatycka w medycynie ajurwedyskiej

Gotu kola (Centella asiatica) stosowana jest od około 3000 (w medycynie ajurwedyjskiej) lat jako panaceum w różnych chorobach ośrodkowego układu nerwowego (usprawnienie funkcji szarych komórek, poprawa pamięci i kojarzenia, podwyższanie I.Q., w depresji), chorobie wrzodowej przewodu pokarmowego, w chorobach skóry, w tym w leczeniu trudno gojących się ran. Lekarze indyjscy stosują preparaty z wąkroty azjatyckiej zewnętrznie i wewnętrznie w długotrwałych owrzodzeniach, egzemach, łuszczycy, trądzie, a także w malarii oraz jako środek ogólnie wzmacniający.

Centella asiatica występuje w krajach południowo-wschodniej Azji, głównie w Indiach, Chinach, Japonii, Malezji i Indonezji. Można ją również spotkać w Południowej Afryce, na Madagaskarze, w Australii oraz w Południowej i Środkowej Ameryce, najczęściej na terenach obfitujących w wodę, zarówno nasłonecznionych, jak i zacienionych.

 

Reklama


Gotu kola ziele

 Gotu kola ekstrakt 10% triterpenów

 

 

 

Wąkrota azjatycka – skład

Substancję biologicznie czynną surowca stanowi zespół związków triterpenowych, pochodnych zarówno ursanu (kwas azjatykowy i madekasowy oraz ich estry cukrowe – azjatykozyd i madekasozyd), jak i oleananu (kwas terminolowy i azjatykozyd B). W Centella asiatica stwierdzono ponadto obecność takich związków, jak aminokwasy, garbniki, cukry, fitosterole, kwas rozmarynowy oraz poliacetyleny.

Działanie na ośrodkowy układ nerwowy

Przeprowadzone badania wykazały ochronne działanie gotu kola na neurony oraz zapobiegające załamaniom psychicznym i innym chorobom mentalnym. Wodny wyciąg z ziela gotu kola podwyższa właściwości poznawcze oraz wykazuje działanie antyoksydacyjne

Działanie przeciwdepresyjne

Frakcja triterpenowa wąkroty azjatyckiej wykazuje działanie przeciwdepresyjne. Triterpeny, które są jednym z głównych składników powodują znaczną redukcję poziomu kortykosteronu.

Działanie antybiotyczne

Udowodniono, że ekstrakt alkoholowo-wodny z gotu kola wykazuje działanie bakteriostatyczne wobec wszystkich badanych bakterii Gram-dodatnich (13 szczepów) i Gram-ujemnych (8 szczepów) wyizolowanch z ran o różnej etiologii. Zdaniem autorów badania aplikowany miejscowo krem lub żel, zawierający 5 mg/g ekstraktu, może może być wykorzystywany w leczeniu zakażonych ran.

Źródło: http://zdrowszeznatury.pl/

Poznaj autora / Luiza

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie upubliczniony.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>