Kannabidiol jako nowy antybiotyk

Kannabidiol jako nowy antybiotyk

Nowe badania wykazały, że kannabidiol jest aktywny przeciwko bakteriom Gram-dodatnim, w tym bakteriom odpowiedzialnym za wiele poważnych zakażeń (takich jak Staphyloccocus aureus i Streptococcus pneumoniae), o mocy podobnej do ustalonych antybiotyków, takich jak wankomycyna lub daptomycyna. Badania są prezentowane na ASM Microbe, corocznym spotkaniu American Society for Microbiology.

Kannabidiol, główny nie-psychoaktywny związek chemiczny ekstrahowany z konopi i roślin konopi, został zatwierdzony przez FDA do leczenia postaci padaczki i jest badany pod kątem wielu innych schorzeń, w tym lęku, bólu i stanu zapalnego. Chociaż istnieją ograniczone dane sugerujące, że kannabidiol może zabijać bakterie, lek nie został dokładnie zbadany pod kątem jego potencjału jako antybiotyku.

Prace prowadzone przez dr Marka Blaskovicha w Instytucie Centrum Molekularnych Bioscience Uniwersytetu w Queensland we współpracy z Superbug Solutions we współpracy z Botanix Pharmaceuticals Ltd, firmą zajmującą się odkrywaniem leków na wczesnym etapie badań nad miejscowymi zastosowaniami syntetycznego kannabidiolu w różnych schorzeniach, wykazały, że kannabidiol był niezwykle skuteczny w zabijaniu szerokiego zakresu bakterii Gram-dodatnich, w tym bakterii, które stały się oporne na inne antybiotyki, i nie stracił skuteczności po przedłużonym leczeniu.

REKLAMA

Biorąc pod uwagę udokumentowane działanie przeciwzapalne kannabidiolu, istniejące dane dotyczące bezpieczeństwa u ludzi i potencjał różnych dróg podawania, jest to obiecujący nowy antybiotyk, który warto dalej badać

– powiedział dr Blaskovich.

Połączenie naturalnej aktywności przeciwdrobnoustrojowej i możliwości zmniejszenia szkód spowodowanych reakcją zapalną na infekcje jest szczególnie atrakcyjne

Co ważne, lek zachował swoją aktywność przeciwko bakteriom, które stały się wysoce odporne na inne powszechne antybiotyki. W warunkach przedłużonej ekspozycji, które prowadzą do oporności na wankomycynę lub daptomycynę, kannabidiol nie tracił skuteczności. Kanabidiol był również skuteczny w niszczeniu biofilmów, fizycznej postaci wzrostu bakterii, która prowadzi do trudnych do leczenia zakażeń.

Projekt był współfinansowany przez Botanix and Innovation Connections, australijski program dotacji rządowych na komercjalizację nowych produktów, procesów i usług. Artykuł zostanie zaprezentowany w niedzielę 23 czerwca od 11:00 do 13:00 na dorocznej konferencji American Society for Microbiology, ASM Microbe 2019, w Moscone Convention Center w San Francisco.

Poznaj autora / nootraveller

Natura eksperymentatora. Poszukiwacz nowości. Fan niesztampowości.

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie upubliczniony.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>