Najnowsze badanie na temat szkodliwości substancji – alkohol na pierwszym miejscu

Najnowsze badanie na temat szkodliwości substancji – alkohol na pierwszym miejscu

Alkohol powoduje największą ogólną szkodę dla społeczności australijskiej, wyprzedzając krystaliczną metamfetaminę i heroinę – sugerują nowe badania krajowe.

Pierwsze badanie przeprowadzone w Australii, finansowane przez St Vincent’s Hospital w Melbourne, dotyczyło 22 substancji i mierzyło ryzyko dla jednostki oraz szkody dla społeczeństwa jako całości.

W ramach badania 25 ekspertów zajmujących się problemami narkotykowymi – w tym pracownicy pierwszej pomocy, policjanci, specjaliści od uzależnień, lekarze i osoby pracujące w sektorach opieki społecznej i bezdomnej – uszeregowało substancje na poziomie od zera do 100, w oparciu o szkody, które spowodowane przez użytkowników, w tym chorobę, obrażenia i śmierć.

Zbadali także wpływ substancji na rodziny użytkowników i szerszą społeczność, np. Poprzez przemoc, przestępczość, bezrobocie, koszty ekonomiczne i rozpad związku.

Alkohol był zdecydowanie najbardziej szkodliwą substancją dla społeczności australijskiej, uzyskując 77 na 100 punktów, kolejno uplasowały się crystal meth (66), heroina (58) i fentanyle (51).

Yvonne Bonomo, czołowa badaczka, powiedziała, że każdego roku prawie 6000 Australijczyków umiera z powodu szkód związanych z alkoholem.

To ok. jedna osoba co 90 minut

– powiedziała.

Jednak nawet pół miliona Australijczyków nie jest w stanie uzyskać pomocy, której potrzebują z usług leczenia uzależnień od alkoholu i innych narkotyków, przy czym największy niezaspokojony popyt jest w przypadku uzależnionych od alkoholu.

Profesor Bonomo powiedział, że choć nie ma wątpliwości, że metamfetamina i heroina powodują poważne wyzwania, nie można ignorować niebezpiecznych skutków alkoholu.

Koszt związane ze spożyciem alkoholu dla społeczności australijskiej szacuje się na 6,8 miliarda dolarów rocznie w porównaniu z metamfetaminą w wysokości 5 miliardów dolarów, czytamy w australijskim Journal of Psychopharmacology.

Alkohol był związany z 60 chorobami fizycznymi, w tym z siedmioma rodzajami raka, i charakteryzował się wysokim wskaźnikiem przyczynowym dla depresji, lęku i uszkodzenia mózgu.

Kiedy ludzie naprawdę są uzależnieni od alkoholu, zaczynają tracić to, co nazywamy rzeczami materialnymi, takimi jak utrata pracy, utrata domu

– powiedział profesor Bonomo.

Po raz pierwszy zbadaliśmy wszystkie szkody dla pijącego i tych, którzy je otaczali.

Kobiety były najbardziej narażone na napaść ze strony intymnych partnerów pod wpływem alkoholu, podczas gdy mężczyźni najczęściej doznawali obrażeń przez obcych, przyjaciół i kolegów, twierdzą naukowcy.

REKLAMA

Dzieci narażone na kontakt z rodzicami, którzy piją nadmiernie, również mieli długotrwałą traumę, w tym odczuwali skutki dla ich rozwoju i zdrowia psychicznego.

W badaniu oceniono fentanyle, rodzinę wysoce uzależniających opioidów syntetycznych, jako najbardziej niebezpieczne substancje dla użytkowników w oparciu o ryzyko śmierci, a następnie heroinę i metamfetaminę.

Naukowcy podkreślili, że częstość występowania fentanyli w Australii utrzymuje się na niskim poziomie w porównaniu ze wskaźnikami epidemii obserwowanymi w takich krajach, jak USA, ale ważne było, aby monitorować, ponieważ pojawiły się obawy, że ich użycie może wzrosnąć w przyszłości.

Dr Matthew Frei, dyrektor kliniczny ds. Narkotyków i alkoholu Turning Point, powiedział, że alkohol jest legalnie regulowaną substancją zakorzenioną w australijskiej kulturze, co oznacza, że ludzie często nie doceniają jego ryzyka.

Alkohol jest używany w prawie wszystkich sytuacjach społecznych przez większość Australijczyków, podczas gdy narkotyki takie jak metamfetamina i heroina nie są

-powiedział.

To zrozumiałe, że kiedy ludzie pomyślą o niebezpiecznych narkotykach, pójdą prosto po ten, który widzieli w reklamach w telewizji

Powiedział jednak, że świadomość zagrożeń związanych z piciem stale rośnie w ciągu ostatnich 20 lat.

Wzrasta świadomość roli alkoholu w agresji

– powiedział.

Co ciekawe wyniki badania w większości pokrywają się z podobnym badaniem z 2010 roku kierowanym przez dr Davida Nutta dla Lancet w UK:

Nielegalne substancje mniej szkodliwe niż alkohol i tytoń – powinny zostać przeklasyfikowane, stwierdza główny raport

Nielegalne substancje, takie jak ecstasy i kokaina, mogą być mniej szkodliwe dla osób i społeczeństw niż tytoń i alkohol i powinny zostać przeklasyfikowane, aby odzwierciedlić ich rzeczywiste ryzyko – zakończył raport Globalnej Komisji ds. Polityki Lekowej.

Wzywając do przeglądu klasyfikacji narkotyków, ciało składające się z 14 byłych szefów państw lub rządów skrytykowało niespójność  przepisów opartych na „niewiarygodnych i wątpliwych naukowo” metodach karania za stosowanie niektórych substancji, ignorując inne.

Ten de facto zakaz jest arbitralny

– napisała grupa.

Obecne rozróżnienie między substancjami legalnymi i nielegalnymi nie opiera się jednoznacznie na badaniach farmakologicznych, ale w dużej mierze na precedensach historycznych i kulturowych.

Jest również zniekształcone i zasila moralnie naładowane postrzeganie o przypuszczalnym rozróżnieniu„ dobro i zło ”między narkotykami legalnymi i nielegalnymi.

Twierdzą, że rządy muszą teraz regulować rynek nielegalnych substancji, ustanawiając nowy system klasyfikacji „dostosowany do niebezpieczeństwa każdego z nich i oparty na solidnych ocenach naukowych”.

Duże badania nad ogólnymi zagrożeniami związanymi z całym spektrum leków, zarówno dla konsumentów, jak i dla szerszego społeczeństwa, uznały alkohol za najbardziej szkodliwy.

Badania z 2010 r., Przeprowadzone przez byłego szefa rządowego doradcy ds. Narkotyków, profesora Davida Nutta, umieściły go powyżej heroiny i cracku.

Tytoń był również uważany za bardziej szkodliwy niż substancje takie jak ketamina i mefedron.

Nie korelowało to jednak z naukowym konsensusem dotyczącym zagrożeń związanych z tymi substancjami.

Na przykład LSD i ecstasy są jednymi z najniżej ocenianych substancji pod względem poziomu szkód, ale na całym świecie podlegają najsurowszym zakazom.

Raport Komisji Globalnej mówi, że

jedyną odpowiedzialną odpowiedzią na ten złożony temat jest uregulowanie rynku nielegalnych substancji, począwszy od ustanowienia przepisów i nowego systemu harmonogramowania dostosowanego do niebezpieczeństwa każdego leku i opartego na solidnych ocenach naukowych

jak obecnie robi się to dla żywności, leków i innych produktów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Podczas gdy społeczność międzynarodowa nadal stara się znaleźć nowy konsensus, kraje powinny poczynić postępy w opracowywaniu i wdrażaniu bardziej racjonalnej polityki planowania, kontrolowania i regulowania leków psychoaktywnych

– mówi grupa.

Na początku tego miesiąca profesor Matthew Hickman, ekspert ds. Zgonów z powodu narkotyków z Uniwersytetu w Bristolu i poprzedni przewodniczący Rady Doradczej ds. Nadużywania Narkotyków, powiedział posłom, że klasyfikacja magicznych grzybów i MDMA jako narkotyków klasy A jest „absurdalna”.

Kiedy byłem na ACMD, moim pierwszym spotkaniem było rejestrowanie magicznych grzybów jako klasy A, tylko dlatego, że pod względem chemicznym było to jak LSD

– powiedział deputowanym na temat komisyjnego komitetu zdrowia po tym, jak został poproszony o opinię na temat brytyjskiego systemmu klasyfikacji narkotyków.

Jeśli jest farmakologicznie taki sam, powinien uzyskać taką samą [klasyfikację]. To jest absurdalne .

 

 

Poznaj autora / nootraveller

Natura eksperymentatora. Poszukiwacz nowości. Fan niesztampowości.

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie upubliczniony.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>