Zielony jęczmień

Zielony jęczmień

Młody zielony jęczmień zaliczany jest do grupy tzw. zielonej żywności. Jest to sproszkowany i w specjalny sposób suszony młody (ok siedmiodniowy) jęczmień. Suszenie odbywa się szybko i w niskiej temperaturze, aby nie stracił on swoich wartości odżywczych. Dzięki temu, że używa się tak młodych pędów wszystkie wartości odżywcze się w nich skoncentrowane (tak jak w przypadku kiełków). Roślina nie traci też tych wartości, które mogłyby zostać zużyte w procesie wzrostu Tak powstały proszek z jęczmienia spożywa się w postaci soku – miesza się go z wodą lub sokiem owocowym lub warzywnym. Sok z jęczmienia ma ciemnozielony kolor i jest mętny. Proszek z jęczmienia jest pozbawiony jakichkolwiek dodatków – jest to czysty proszek z młodego jęczmienia. Jakie ma właściwości?

Młody jęczmień a rak

Wiele źródeł podaje, że młody zielony jęczmień może pomagać w leczeniu nowotworów. Trzeba powiedzieć, że nie ma żadnych badań potwierdzających bezpośredni związek jęczmienia z leczeniem raka. Na pewno można mówić o wspomaganiu i profilaktyce. Lepszy stan organizmu, zwłaszcza regularne oczyszczanie i odkwaszanie na pewno są działaniami, które pomogą nam utrzymać organizm w dobrym zdrowiu i przeciwdziałają pojawianiu się różnych chorób, w tym niektórych nowotworów.
Przestrzegamy jednak przed traktowaniem suplementów jako metod leczenia i myśleniem, że zdrowe odżywianie i suplementacja zastąpią regularne badania i kontakt z lekarzem.

Superfood

Młody zielony jęczmień nie bez powodu zalicza się do grupy tzw. „superfoods”, czyli „super żywności”. Zawiera kompletny zestaw witamin, minerałów i aminokwasów (zawiera wszystkie aminokwasy, których potrzebuje ludzki organizm).

NA CO PRZEDE WSZYSTKIM WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?
Naturalne źródło wapnia,
Bogate źródło potasu, magnezu i żelaza,
Naturalne źródło kwasu foliowego,
Zawiera wszystkie niezbędne do życia aminokwasy,

Odkwaszanie organizmu

Młody zielony jęczmień pomaga regulować gospodarkę kwasowo – zasadową. Odpowiednie PH jest jednym z warunków prawidłowego działania organizmu.

Wzmocnienie układu krążenia

Siłą młodego jęczmienia jest jego kolor! Chlorofil pomaga w walce z anemią. Pobudza produkcję hemoglobiny we krwi, dzięki czemu krew jest lepiej natleniona. Wzmacnia tkanki – w tym serce i naczynia krwionośne.

Działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne

Tu również dochodzi do głosu chlorofil. Młody jęczmień pomaga zwalczać stany zapalne (np. jamy ustnej, skóry), dobrze działa na stawy. Stosowany na zewnątrz przyspiesza gojenie się ran.

Dla urody i samopoczucia

Trawa jęczmienna zwalcza wolne rodniki uznawane za przyczynę starzenia, Dodatkowo tak jak już było wspomniane wspomaga regenerację komórek, dotlenia krew, oczyszcza organizm. To wszystko przekłada się na lepszy wygląd – poprawia się stan skóry, włosów i paznokci. Zawarte w jęczmieniu aminokwasy, oraz działanie detoksykacyjne mają wpływ na nasze samopoczucie – więcej energii i siły, lepsza koncentracja, mniejsza podatność na stres.

Oczyszczanie organizmu

Młody zielony jęczmień uważany jest za doskonały środek na oczyszczanie organizmu z toksyn. Jest to zdecydowanie jedna z jego największych zalet. Bardzo wysoka zawartość błonnika pomaga regulować przemianę materii, oczyszcza jelita, co powoduje, że składniki odżywcze są lepiej wchłaniane.

Dla kogo sok z młodego jęczmienia?

Można powiedzieć, że jęczmień jest dobry dla każdego powyżej 3 r.ż.

SZCZEGÓLNIE POLECANY JEST DLA:

  • osób na diecie odchudzającej,
  • diabetyków (badania dowodzą, że picie młodego zielonego jęczmienia znacząco wypływa na poprawienie wyników u osób chorych na cukrzycę)
  • osób z anemią, osłabionych, zmęczonych,
  • dla osób z podwyższonym cholesterolem, chorobami układu krążenia (w tym chorobami serca)

Więcej: http://www.zielonyjeczmien.pl/

Poznaj autora / Luiza

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie upubliczniony.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>