, ,

Za i przeciw ziołom na odchudzanie

Za i przeciw ziołom na odchudzanie

Osoby chorujące na cukrzycę często pytają o preparaty, które umożliwiłyby zredukowanie masy ciała. Sam proces odchudzania nie jest zadaniem łatwym i przyjemnym, zwłaszcza gdy jesteśmy na początku tej drogi. Dlatego tak wiele osób szuka tej ,,magicznej pigułki’’. Czy ziołowe suplementy wspomagające odchudzanie faktycznie mogą być drogą na skróty?

Mariola Klocek, Mgr zdrowia publicznego ze specjalnością dietetyka

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czym są suplementy diety i jaka jest ich rola? Zgodnie z definicją zamieszczoną w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia, suplement to środek spożywczy będący skoncentrowanym źródłem witamin i składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy albo inny fizjologiczny. Jego celem jest uzupełnienie normalnej diety w substancje odżywcze. Suplementy mogą być stosowane przede wszystkim w przypadku, gdy z różnych powodów nie jest możliwe spożywanie zalecanych ilości składników mineralnych lub witaminowych w diecie. Zadaniem suplementów diety wspomagających odchudzanie jest ułatwienie tego procesu poprzez zwiększanie utraty ciepła z organizmu (termogeneza), hamowanie apetytu, nasilanie lipolizy, czyli uwalniania kwasów tłuszczowych z komórek tłuszczowych adipocytów, a także poprzez uzupełnianie niedoborów witamin i składników mineralnych.Zioła, którym przypisuje się właściwości odchudzające
Babka jajowata
Ma zastosowanie jako środek przeczyszczający. Działa też jako wypełniacz żołądka, dlatego niektórzy zalecają ją jako preparat wspomagający odchudzanie. Właściwości tej nie potwierdzono jednak żadnymi badaniami.
Dziurawiec
Podnosi stężenie serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym, dzięki czemu wzmaga uczucie sytości. Przypisuje mu się właściwości antydepresyjne i antylękowe.
Garcynia kambodżańska
Jest źródłem kwasu HCA, który hamuje lipogenezę (magazynowanie i wytwarzanie tłuszczu). Sprzyja syntezie i magazynowaniu glikogenu w wątrobie, co wpływa korzystnie na większe odczucie sytości. Prawdopodobnie zwiększa też termogenezę, co może przekładać się na zwiększenie przemiany materii.
Gorzka pomarańcza
Zawiera alkaloidy: synerfynę i oktopaminę, którym przypisuje się właściwości wpływające na zwiększenie przemiany materii.
Griffonia simplicifolia
Afrykańska roślina strączkowa, która może wesprzeć proces odchudzania poprzez zmniejszanie apetytu, szczególnie łaknienia na węglowodany.
Guarana (Paulina cupana)
Głównym jej składnikiem jest guaranina – substancja podobna do kofeiny, wykazująca właściwości zwiększające przemianę materii.
Guma guar
To włókno pokarmowe pochodzące z indyjskiej rośliny Cyamopsis teragonolobus o działaniu przeczyszczającym i hamującym apetyt.
Ma huang (Ephedra sinica)
Głównym jej składnikiem jest efedryna i pseudoefedryna. Efedryna to substancja pobudzająca układ nerwowy, hamująca apetyt i zwiększająca podstawową przemianę materii. Obecnie zabroniono stosowania jej w suplementach diety.
Senes
Reklamowany jako środek odchudzający, ale tak naprawdę posiada jedynie działanie przeczyszczające.
Morszczyn pęcherzykowaty
W odchudzaniu wykorzystuje się właściwości pęcznienia w żołądku, co daje uczucie sytości.

Skutki uboczne
Trzeba jednak wspomnieć o efektach ubocznych, jakie pojawiają się dość często w wyniku stosowania wyżej wymienionych preparatów ziołowych. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zawroty głowy, suchość w ustach, reakcje alergiczne to objawy występujące po zastosowaniu dziurawca. Może on wchodzić w reakcje z tyraminą (naturalnie występuje w czerwonym winie, serach, piwie, drożdżach i marynowanych śledziach), wywołując tachykardię, zaostrzenie choroby wieńcowej lub silne bóle głowy. W ostatnich badaniach stwierdzono zwiększone występowanie stanów zapalnych wątroby po zastosowaniu garcynii kambodżańskiej. Składniki znajdujące się w gorzkiej pomarańczy mogą znacznie podwyższyć ciśnienie tętnicze krwi, a także zaburzyć rytm serca (podobne działanie ma guarana). Guma guar i giffonia simplicifolia mogą wywołać efekty uboczne w postaci niedrożności przewodu pokarmowego, a nadużycie senesu może obniżyć stężenie potasu we krwi.

Bezpieczne suplementy?
Jedyną zalecaną suplementacją podczas procesu redukcji masy ciała jest suplementacja witamin i składników mineralnych, i to podawana tylko ze względu na ryzyko niedoborów pokarmowych. Nie chodzi w tym przypadku o efekt zwiększenia procesu odchudzania. Należy jednak także i tu zachować ostrożność  ze względu na ryzyko wynikające z nadmiernego przyjmowania składników zawartych w suplementach. Pamiętajmy też, że sama żywność też bywa wzbogacana w witaminy i składniki mineralne. Często stosowane witamina A i witamina B6 mogą mieć odwrotne działanie, gdy dojdzie do ich przedawkowania. W przypadku witaminy A mogą pojawiać się bóle głowy, plackowate łysienie, nadmierne stłuszczenie naskórka, bóle kostno- stawowe. Gdy przedawkujemy witaminę B6 mogą wystąpić zaburzenia neurologiczne, np. zaburzenia czucia.

Źródło: http://www.gorzkaczekolada.pl/

 

Poznaj autora / Luiza

Jeden komentarz

  • Dziwię się, że nie dolaczyliscie do listy berberyny, której suplementacja w przypadku chorych na cukrzycę daje niesamowite efekty…

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie upubliczniony.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>