Kiedy zażywać Mucuna pruriens?

no-thumbnail

Cała strefa tropikalna, a szczególnie Azja Wschodnia, Moluki i Filipiny to obszary, na których w naturalnym środowisku można zobaczyć gatunek Mucuna pruriens. Jest to nazwa znana w medycynie indyjskiej, pozostałe pojęcia, które odnoszą się do tej samej rośliny to kapikacchu (hindi) lub atmagupta (sansk). Świerzbiec właściwy to krzew o długiej i wiotkiej łodydze oraz złożonych liściach. Wyróżniamy dwie odmiany białą oraz czarną. Jest klasyfikowany do roślin leczniczych z powodu obecności w jego ziarnach substancji znanej jako L-DOPA.

Występującym czasami niepożądanym skutkiem połykania Mucuna pruriens jest reakcja alergiczna w postaci swędzenia. Doskonale obrazujez to nazwa kapikacchu, której tłumaczenie brzmi małpi świąd.

Najważniejsze układy, na jakie pozytywnie oddziałuje omawiany preparat to układ rozrodczy oraz nerwowy. Przede wszystkim znane jest jego stosowanie w charakterze afrodyzjaku. Oddziaływanie na życie seksualne wynika z jego zdolności do potęgowania potencji. Zwiększa też libido i zapobiega bezpłodności. Ze względu na obecność L-DOPA zasadne jest jego stosowanie jako preparatu wspomagającego farmakoterapię choroby Parkinsona. Jej patofizjologia wiąże się z degeneracją komórek nerwowych dopaminergicznych, które odpowiadają za wytwarzanie L-DOPy. Niedobór tego neurotransmitera przejawia się zaburzeniami w poziomie napięcia mięśni i układzie ruchu. Mucuna pruriens jako źródło L-DOPy niweluje nieprzyjemne odczucia powiązane z ograniczeniem ruchów oraz drgawkami. Wskazane jest połączenie powyższego gatunku inhibitorami monoaminooksydazy. Enzym ten działający w jelitach może odczuwalnie zmniejszyć właściwości farmakologiczne świerzbca. Słuszne jest m.in. komponowanie go w suplementach z buzdygankiem (Tribulus terrestrism). Wśród właściwości biomedycznych można też wymienić efekt antyspazmatyczny na układ pokarmowy. Zwieksza to wydajność fizjologicznego procesu rozkładu substancji pokarmowych, przeciwdziała jednocześnie wzdęciom i nadprodukcji gazów jelitowych.

Duże dawki mogą wywoływać efekt pobudzający. Na jego skuteczność oddziałuje rodzaj spożywanego pokarmu np. miód i mleko nasilają jego właściwości.

Źródło: http://blog.scno.pl/

Poznaj autora / Luiza

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie upubliczniony.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>