,

Jak soplówka jeżowata pomaga podnieść poziom inteligencji?

Jak soplówka jeżowata pomaga podnieść poziom inteligencji?

Soplówka jeżowata ma specyficzny wygląd białej kaskady „kolców” czy „włosów”, który w niczym nie przypomina klasycznego grzyba. Od setek lat stosowana jest w medycynie chińskiej jako lek na schorzenia wątroby, nerek, śledziony, żołądka, a nawet serca. Wzmacnia organizm, poprawia trawienie i jest pomocna przy leczeniu niektórych nowotworów. Jest również jednym z naturalnych nootropów.

Grzyb zwany także „lwią grzywą” to substancja nootropowa mająca wpływ na zwiększenie Czynnika Wzrostu Nerwów (Nerve Growth Factor – NGF) w mózgu człowieka. Hormon ten jest powiązany ze zwiększeniem tempa wzrostu neuronów i może poprawić plastyczność synaptyczną mózgu. Soplówka jest oprócz tego źródłem co najmniej 32 różnych związków aktywnych, takich jak minerały: potas, cynk, żelazo, selen. Zawiera również wszystkie główne aminokwasy wraz z wieloma polipeptydami i polisacharydami. Warto pomyśleć o stosowaniu preparatów z „lwią grzywą” lub grzyba w naturalnej postaci, dla ogólnej poprawy zdrowia, a także długotrwałego pozytywnego wpływu na pamięć i sprawność myślenia.

Efekty

Działanie nootropowe soplówki jeżowatej polega przede wszystkim na stymulacji wspomnianego wyżej Czynnika Wzrostu Nerwów. Hormon ten jest związany z utrzymaniem komórek mózgowych w zdrowiu i wspiera mielinizację. Mieliny są to  warstwy komórek tłuszczowych, które formują się wzdłuż odgałęzień neuronów nazywanych aksonami. Odpowiedni poziom mieliny wiąże się ze sprawnością, z jaką neurony wysyłają sygnały elektryczne przez komórki somatyczne. W efekcie, stymulowanie mielinizacji może podnieść sprawność procesu myślenia i przypominanie.

NFG jest również ściśle związane ze wzrostem neuronów, generacją synaps, a nawet z rozwojem nowych neuronów. W Twoim mózgu znajduje się sieć około 86,000,000,000 neuronów, które w większości formują się w pierwszych dwóch latach życia. Do niedawna wierzono, że po tym okresie żadne nowe już nie powstają. Okazało się jednak, że NFG potrafi reaktywować ten proces. Poza tym NFG ułatwia neuronom budowanie nowych połączeń między nimi i może poprawić komunikację między półkulami.

Niektóre teorie dotyczące inteligencji opierają się na tezie, że im więcej masz połączeń neuronowych, tym bardziej płynna jest twoja inteligencja. Wiadomo też, że Długotrwałe Wzmocnienie Synaptyczne (Long Term Potentiation – LTP) –  proces, w którym wspomnienia są kodowane jako połączenia między neuronami – jest efektywniejsze przy wyższym poziomie NFG. Z tego powodu soplówkę jeżowatą można zaliczyć do skutecznych środków wzmacniających utrzymanie LTP.  Hormon ten jest często przytaczany, gdy jest mowa o poprawie neuroplastyczności i zdolności umysłu do adaptacji, uczenia się i zmiany – także w podeszłym wieku. Poprzez podniesienie poziomu NFG soplówka jeżowata może ochronić przed  zaburzeniami funkcji poznawczych i związaną z wiekiem utratą pamięci.  Suplementy z tego grzyba mogą być pomocne przy leczeniu choroby Alzheimer’a i innych zaburzeń poznawczych związanych z zaawansowanym wiekiem.

Korzyści płynące z zażywania preparatów z „lwią grzywą”

Jedną z najbardziej obiecujących korzyści ze spożywania soplówki jeżowatej jest potencjał do poprawy zdrowia  przy wielu rodzajach zaburzeń układu nerwowego. Zaliczają się do nich choroba Alzheimera, demencja, dystrofia mięśniowa, zwyrodnienie komórek nerwowych, stwardnienie rozsiane, a nawet autyzm. Obecnie trwają badania mające stwierdzić, czy może być skuteczna w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych oraz ADHD.

Oprócz tego jeżówka reguluje poziom cukru oraz cholesterolu we krwi. Prawdopodobnie jest także pomocna  w leczeniu lub chociaż złagodzeniu różnego rodzaju alergii. Suplement ten stymuluje produkcję interferonów, które są odpowiedzialne za podniesienie liczby białych krwinek we krwi. W ten sposób jest skutecznym środkiem wzmacniającym układ odpornościowy oraz wspomagającym ochronę i odbudowę organów. Interferony są obecnie uważane za kluczowy czynnik biorący udział w procesie każdego typu zdrowienia wewnątrz organizmu – również wzmocnienia zdolności błony śluzowej żołądka do przyspieszenia gojenia owrzodzeń, a nawet zmniejszenie różnych stanów zapalnych w całym organizmie.

Efekty uboczne

Jak do tej por, nie zauważono żadnych skutków ubocznych stosowania suplementów z soplówki jeżowatej. Nie ma żadnych doniesień o ich toksyczności, zatem wydają się one całkowicie bezpieczne. Oczywiście, nie zaszkodzi zapytać swojego lekarza o ewentualne interakcje z przyjmowanymi przez Ciebie suplementami czy lekami.

Podsumowanie

Soplówka jeżowata jest nootropem przynoszącym długoterminowe korzyści w sferze zdrowia mózgu i pamięci. Choć efekty nie pojawią się od razu, jednak osoby z chorobą Alzheimer’a i innymi schorzeniami układu nerwowego mogą odczuć znaczną poprawę, wprowadzając preparaty z „lwią grzywą” na stałe do swojego życia. Ten leczniczy grzyb jest bezpieczny i może wzmocnić układ immunologiczny, złagodzić stany zapalne w organizmie i utrzymać dobry stan Twojego zdrowia. Świetnie współdziała jako naturalny suplement nootropowy z Ginko Biloba oraz Winpocetyną. Z kolei w połączeniu z  Piracetamem lub innym podobnych środkiem, może dopomóc w poprawie zdolności poznawczych.

Źródło: nootriment.com

 

ReklamaLion’s Mane Ekstrakt

Poznaj autora / Luiza

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie upubliczniony.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>